Samo za instrukcije iz matematike roditelji hrvatskih gimnazijalaca mjesečno potroše između 12,5 i 20 milijuna kuna, pokazuje opsežno istraživanje o privatnim instrukcijama.
Rezultati istraživanja koje su na cjelokupnoj populaciji gimnazijalaca tri godine za redom ( 2005., ‘06. i ‘07.) provodili Boris Jokić i Zrinka Ristić Dedić s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu pokazuju naime, da čak 45% gimnazijalaca uzima instrukcije iz matematike.
Kako cijena jednog sata instrukcija stoji između 50 i 200 kuna (najčešće je oko 100 kuna), a učenici u pravilu tjedno imaju dva sata instrukcija, pomnoži li se to s brojem od 22.500 gimnazijalaca, koliko ih, prema istraživanju, uzima privatnu poduku iz matematike, roditelji za mjesečnu poduku iz matematike izdvajaju nevjerojatnih 20 milijuna kuna. Podatak da instrukcije iz matematike uzima gotovo svaki drugi gimnazijalac zabrinuo je stručnjake.
I dok jedni odgovornim smatraju program, a drugi nastavnike, treći krive sustav, male plaće i prevelike razrede, a četvrti učenike koji nedovoljno vježbaju. No svi se slažu da je problem preozbiljan i prosvjetna bi vlast morala hitno reagirati.
To je, smatraju stručnjaci, posebno važno sada kada je donesena odluka da matematika bude obvezni predmet na maturi zbog čega će neminovno porasti i potražnja za instrukcijama.
"Ministarstvo bi moralo presložiti program matematike kako bi se zadnje polugodište 4. razreda gimnazijalci samo ciljano pripremali za maturu", smatra ravnateljica XV. gimnazije i predsjednica Vijeća za državnu maturu Veronika Javor. Prema njezinu mišljenju, Ministarstvo bi moralo organizirati i hitnu edukaciju profesora kako bi se što više matematičara u nastavi koristilo modernom tehnologijom.
"Na PMF-u se, na žalost, previše radi vrhunska matematika, a premalo pedagogija i nove metode", kaže Javor. Rješenje u doedukaciji nastavnika za korištenje moderne tehnologije vide i dekan FER-a prof. dr. Vedran Mornar i naš glavni pregovarač s EU za područje obrazovanja prof. dr. Pero Lučin.
"Sva bi djeca u školi morala svladati program bez dodatne pomoći. Ako 50 posto učenika za to mora uzeti instrukcije, u sustavu nešto nije u redu. Program matematike treba hitno revidirati i u sadržajnom i u izvedbenome dijelu. Najlakše je reći da su djeca lijena i da malo vježbaju. Djeci matematiku treba učiniti zanimljivom", kaže Lučin.
Istraživanje je također pokazalo da instrukcije češće uzimaju učenici iz obitelji boljeg ekonomskog statusa i oni čiji su roditelji visokoobrazovani. U 6% slučajeva instrukcije učenicima drži nastavnik iz iste škole, a u 0,5% slučajeva upravo njihov nastavnik. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list