Više od 85% svih ugovora o radu sklapaju se na određeno vrijeme, a 90% njih sklopljeno je sa ženama, upozoreno je na konferenciji za novinare Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) u povodu 8. ožujka - Međunarodnog dana žena.
Sindikati traže izmjenu Zakona o radu i ograničavanje trajanja ugovora o radu na određeno vrijeme na godinu dana.
"Zahtijevamo da se u sklopu Zakona o radu uvede odredba o maksimalno dva ugovora na određeno vrijeme u najduljem trajanju od po šest mjeseci", rekla je predsjednica SSSH Ana Knežević.
Prvi rezultati ankete o položaju žena zaposlenih na određeno vrijeme koju su tijekom veljače proveli SSSH i Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, pokazuju da je više od 39% žena trenutno na ugovoru o radu u trajanju od tri do pet mjeseci. Iako je namjera Ugovora o radu na određeno vrijeme bila osigurati zamjenu do povratka odsutnog radnika ili radnice, na takvo radno mjesto zaposleno je samo 0,6% ispitanica, rekla je Knežević.
Najduže trajanje rada na određeno vrijeme kod istog poslodavca za više od 10% ispitanica je duže od pet godina. Osim toga, gotovo 80% žena radi u smjenama, preko 30% njih radi i prekovremeno i nedjeljom, a gotovo 20% noću. Najčešći razlozi za neobnavljanje ugovora o radu su smanjenje posla (18%) i trudnoća.
Zabrinjava i podataka da se manje od 80% žena izjasnilo kako može koristiti toalet prema potrebi. U anketi je sudjelovalo 2.000 žena iz cijele Hrvatske, a do sada je obrađeno oko 412 odgovora.
Žene se putem pritužbi državnim institucijama neće izboriti za svoja prava, rekla je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač Koritnik dodajući kako je za to potrebna šira društvena akcija, te izmjena zakona i propisa. (Hina)