Rok za dogovor sindikata i poslodavaca o prijedlogu Zakona o minimalnoj plaći istekao je u subotu, 15. ožujka, ali dogovor nije postignut.
Nijedna strana ne odustaje od svojih zahtjeva, pa će na kraju tu pat-poziciju morati prekinuti Vlada, a kao što je najavila odgovarajući prijedlog zakona uputit će u Sabor najkasnije do 1. Svibnja.
Sindikati ne odustaju od zajedničkog zahtjeva da minimalac od 1. srpnja ove godine bude 41% prosječne plaće, od 2010. godine 47% , a od 2011. godine 50% prosječne plaće.
Najniža plaća za plaćanje doprinosa sada je 33% prosječne plaće, odnosno 2.441 kunu bruto, a prema zahtjevu sindikata ove bi se godine minimalac povećao na 2.800 kuna.
Hrvatskoj su udruzi poslodavaca sindikalni zahtjevi neprihvatljivi i predlaže da minimalac ove godine bude 35% prosječne plaće, odnosno da se poveća za 50 kuna.
Poslodavci jesu za dogovor o minimalnoj plaći, ali samo ako ona ne povećava trošak rada. Sindikati ne pristaju na simbolično povećanje minimalca, što predlažu poslodavci, a jedino u vezi čega su se složili jest to da minimalna plaća ne može biti oporeziva.
Zadnji pokušaj dogovora prije deset dana poslodavci su otkazali pola sata prije početka s objašnjenjem da čekaju analizu Ekonomskog instituta o tome kako povećanje minimalca utječe na poslovanje. Nakon toga se više nisu ni sastali sa sindikatima.
Budući da je izostao dogovor, sada je na potezu Vlada, koja treba predložiti tekst zakona i uputiti ga u saborsku proceduru. I sindikati i poslodavci očekuju da će ih Vlada konzultirati prije donošenja zakona. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik