Indeks potrošačkih cijena u godinu dana skočio je za 5,8%, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
Statistika bilježi i kako su porast indeksa potrošačkih cijena ublažile cijene prehrane i bezalkoholnih pića. Tako se navode niže cijene povrća, ulja, svježeg mlijeka i mesa.
Cijene dvije od ovih kategorija namirnica, svježeg mlijeka i ulja, korigirane su početkom veljače kao posljedica serije razgovora s proizvođačima i trgovačkim lancima. To je, ujedno i za sada jedini konkretan rezultat rada Povjerenstva za praćenje cijena koje je Vlada formirala nakon žestokih zahtjeva sindikata za obuzdavanje rasta troškova života.
Već mjesec dana Povjerenstvo se primirilo, a ostaje i činjenica da se još uopće nisu sastala dva pobočna povjerenstva, za energetiku i praćenje cijena poljoprivrednih proizvoda.
No, pitanje je koliko će se dugo održavati cijene prehrambenih proizvoda s ciljem obuzdavanja inflacije. Naime, iako je u prosjeku godišnji rast indeksa potrošačkih cijena 5,8%, što i nije malo, tek pregled kretanja cijena pojedinih proizvoda koje prati statistika pokazuje što se stvarno događa na tržištu. Pa je tako prehrana u globalu u godinu dana poskupjela 10,6 posto. Kruh, žitarice, mlijeko, sir i jaja, ulje, voće pa i povrće namirnice su s najvećim poskupljenjem na godišnjoj razini.
Tako su u veljači ove godine ulje i masti bili čak 26,1% skuplji nego u istom mjesecu prošle godine. Nije na odmet napomenuti kako je litra jestivog ulja od prvog dana veljače koštala prosječno 14,80 kuna, a nakon toga cijena je vraćena 12,90 kuna. Prema sindikatima, i ova sada važeća cijena litre jestivog ulja je previsoka. Naime, kako su objašnjavali uoči "intervencije" Povjerenstva za praćenje cijena, ulje je opravdano moglo poskupjeti ne više od 2,9 posto.
Gledajući bliske relacije, odnosno cijene kruha, žitarica, mlijeka, sira i jaja, u veljači u odnosu na siječanj ove godine vidljivo je kako je kruh u veljači poskupio 1,4%, dok su ostali proizvodi doživjeli blagu korekciju na niže od 0,4 posto.
Kada se pogleda statistika, evidentno je da su osnovne prehrambene namirnice snažno poskupjele, dok je primjerice meso u veljači ove godine u odnosu na prošlu veljači bilo skuplje 2,4%, riba 3,8% te povrće 9,5 posto.
Kada se, pak, promatra kretanje potrošačke košarice četveročlane obitelji, najosnovniji troškovi života četveročlane obitelji u godinu dana poskupjeli su 160,14 kuna.
Potrošačka košarica NHS-a u veljači 2007. težila je 6.271 kunu, dok je ove godine obitelj za istu količinu roba i usluga trebala 6.431 kunu. (A.T.)
Izvor:
Novi list