Tri zemlje planiraju ukinuti ograničenja za radnike iz novih članica EU, dok se Njemačka i Austrija odupiru zahtjevima EK
Njemačka i Austrija najvjerojatnije će ostati posljednje dvije članice "stare Europe" koje će i iduće godine zadržati restrikcije za radnike iz novih članica, koje su EU pristupile 1. svibnja 2004.
Ograničenja prema radnicima iz osam postkomunističkih zemalja još uvijek imaju Njemačka, Austrija, Danska, Francuska i Belgija, koje su tako odlučile prije dvije godine.
Međutim, prve dvije za sada izgleda ostaju jedine koje će svoje pravo iskorištavati do 2011., iako Europska komisija (EK) napominju da će tražiti detaljno objašnjenje za takve odluke.
Ulaz samo visokoobrazovanima
Glasnogovornica njemačkog Ministarstva rada istaknula je ih da EK ne može spriječiti u ostvarivanju njihovih prava te da su do sada uklonili ograničenja za visokoobrazovane inženjere iz novih članica.
Iako je stopa nezaposlenosti u Njemačkoj u ožujku iznosila 7,3 posto, nedostatak radnika još je uvijek primjetan u nekim sektorima.
Austrija je također objasnila kako ograničenja mogu ublažiti samo za visokoobrazovane radnike. Međutim, napominju, takve će akcije uvelike ovisiti o stanju na tržištu rada, s obzirom da je Austrija na četvrtom mjestu po stopi nezaposlenosti u EU (4,1 posto).
Belgija spremna na promjene
Belgija bi mogla biti prva koja će u potpunosti ukloniti sva ograničenja. Kako je istaknuo jedan vladin dužnosnik, neobično im je da se nalaze u malom krugu zemalja koje ograničavaju prava stranim radnicima te su spremni na promjene.
O istom postupku razmatra i Francuska koja osjeća manjak radnika u pojedinim sektorima, dok Danska vlada ima još za razmotriti hoće li od slijedeće godine ukinuti sva ograničenja. Inače, Danska je nakon Nizozemske imala najnižu stopu nezaposlenosti u EU u veljači (3,1 posto).
Britanija privremeni dom
Tako za sada jedino veliko utočište stranih radnika u EU ostaje Velika Britanija. Međutim izvješće Instituta za politička istraživanja pokazuje da se oko milijuna radnika iz istočne Europe koji su došli raditi u Britaniju već vratilo svojim kućama.
Osim toga, u drugoj polovici prošle godine zabilježeno je 17 posto manje stranih radnika nego u istom razdoblju 2006., a autori istraživanja navode da imigranti prvenstveno odlaze zbog poboljšanja izgleda za egzistenciju u svojoj domovini te usporavanja rasta britanskog gospodarstva. (V.K.)
Izvor:
EUobserver