U Hrvatskoj je na 1000 stanovnika 2,4 liječnika, dok je europski prosjek 3,3. Problemi migracija liječnika kod nas će se povećati ulaskom u EU
Početkom ove godine Hrvatska je imala oko 16.000 liječnika s licencom za rad. Od toga je u sustavu zdravstva bilo zaposleno njih 12.150 (73%), od čega 8730 ili 53 posto specijalista.
U Hrvatskoj je i oko 3100 privatnih liječnika u ugovornom odnosu s HZZO-om (19%) te oko 670 privatnika bez ugovora (samo četiri posto liječnika s licencom).
Doktora medicine, specijalista i opće medicine, izvan zdravstvenih ustanova, među kojima su oni zaposleni u zavodima, MORH-u, HZZO-u, farmaceutskim tvrtkama, državnoj i javnoj upravi, fondovima i drugdje, u Hrvatskoj je nešto manje od 2000 (12% od ukupnog broja licenciranih), a imamo i nešto više od 2000 umirovljenih liječnika koji povremeno rade te oko 1500 doktora medicine na specijalizaciji. Na radu u inozemstvu je 228 naših doktora, a 28 stranih radi u Hrvatskoj.
Na radu u inozemstvu je 228 naših liječnika
Ti podaci, predstavljeni na nedavnoj Konferenciji europskih bolničkih liječnika (AEMH) u Zagrebu, pokazuju da je nedostatak liječnika i kod nas problem, iako još uvijek ne kao u nekim nerazvijenim i tranzicijskim zemljama. Prema podacima Hrvatske liječničke komore, nedostaje nam 925 liječnika (bez primarne prakse), odnosno prosjek na 1000 stanovnika je 2,4, a u Europskoj uniji 3,3.
Problemi migracija "ljudi u bijelom" kod nas će se u punom svjetlu pokazati s pridruživanjem EU. Odlazak medicinara iz vlastite zemlje zbog loših uvjeta rada i života, a nerijetko i zbog političkog progona, dovele su neke zemlje na rub zdravstvenog kolapsa.
Predsjednik Povjerenstva za međunarodnu suradnju Hrvatske liječničke komore prim. dr. Hrvoje Šobat ukazuje na bliže primjere koji bi se mogli dogoditi i kod nas ako se ne poduzmu ozbiljne sustavne mjere zbog kojih će naši doktori radije ostati ovdje bez obzira na otvorene granice.
Zbog migracija liječnika u Bugarskoj, primjerice, ima gradova sa samo dva tima hitne pomoći, a u Rumunjskoj ima bolnica bez ijednog anesteziologa. Iz Poljske je u dvije godine članstva u EU otišlo 4000 liječnika, iz Rumunjske 2000...
Šobat upozorava kako će, ne bude li sustavnih mjera, doći do daljnjeg raslojavanja zdravstva zbog kojeg će se narušiti načelo jednakomjerne dostupnosti za sve. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik