Dok muškarci u posljednje vrijeme gube radna mjesta, žene se ubrzano zapošljavaju u sektorima u razvoju, ali im plaće i dalje stagniraju
Oni jedu iz istog posuđa, spavaju u istim krevetima, ali izgleda da rade u dva različita gospodarstva. Naime, od studenog prošle godine do travnja ove godine u Sjedinjenim Američkih Državama posao je pronašlo oko 300.000 žena, dok je istovremeno 700.000 muškaraca izgubilo posao. Pokazuju to podaci američkog zavoda za zapošljavanje na temelju kojih bi se moglo zaključiti da su u recesiji samo muškarci.
Jednostavno rečeno, muškarci su najzastupljeniji u dva najkritičnija sektora – proizvodnji i graditeljstvu, dok žene teže sektorima koji se i dalje razvijaju poput obrazovnog ili zdravstvenog.
Međutim, situacija nije blistava niti ženama, jer dok se sve više njih zapošljava, plaće ostaju na istim razinama. To je posebice stresno onima čiji su bračni partneri ostali bez posla.
Žene prilagodljivije ekonomiji znanja
Međutim, loše stanje u dominatno muškim sektorima i nije velika novost. Naime, proizvodnja je već neko vrijeme u konstantnom opadanju, dok graditeljstvo nije stabilna grana i prolazi kroz stalne uspone i padove.
S druge strane, žene u većem postotku stječu visoko obrazovanje, a neki analitičari čak i napominju da su se žene bolje privikle na ekonomiju znanja, gdje se cijeni njihov način upravljanja i suradnje. Strunjači objašnjavaju da su muškarci navikli raditi po hijerarhijskom principu gdje onaj na vrhu izdaje naredbe, a onaj niže ih izvršava. Zbog toga se teže prilagođavaju novim modelima upravljanja.
Muškarci teže do posla
Bez obzira na te argumente, muškarci u SAD-u trenutno se nalaze u znatno lošijem položaju od žena. Udio zaposlenih muškaraca starijih od 20 godina pao je sa 72,9 na 72,2 posto. Udio zaposlenih žena u istoj dobnoj skupini narastao je sa 58,1 do 58,3 posto. Osim toga, stopa nezaposlenosti muškaraca je od studenog prošle godine rasla dvostruko brže od stope nezaposlenosti žena.
Razlog takvom stanju potpuno jasan – muškarci teže pronalaze novi posao nakon otkaza, a mnogima je i ponižavaju će da nakon što su bili plaćeni 20 do 30 dolara po satu, odjednom rade na blagajni u trgovačkom centru, objašnjava stručnjakinja za tržište rada sa Harvarda, Claudia Goldin.
Muškarce je također sram raditi u nekim brzo rastućim sektorima, poput zdravstvene skrbi, pa su u cijeloj populaciji SAD-a tek 10 posto medicinskih sestara muškarci, ističe dekanica Visoke škole za medicinske sestre, Harriet Feldman.
I dok politički moćnici i predsjednički kandidati smišljaju strategije kojima će američko gospodarstvo izvući iz recesije, a ekonomisti raspravljaju o tome je li uopće cijelo gospodarstvo u recesiji – za muškarce je situacija posve jasna. (V.K.)
Izvor:
BusinessWeek