Napredovanjem za 4 mjesta, Hrvatska se našla u krugu 50 najkonkurentnijih zemalja svijeta
Prema najnovijim rezultatima "Godišnjaka svjetske konkurentnosti 2008." koje objavljuje International Institute for Management Development (IMD) iz Lausanne Hrvatska je zauzela 49. mjesto od ukupno 55. zemalja obuhvaćenih istraživanjem.
Prema ovogodišnjim rezultatima, tri najkonkurentnije zemlje na svijetu su Sjedinjene Američke Države, Singapur i Hong Kong.
Glavni indeks IMD-a ocjenjuje konkurentnost kroz četiri faktora: učinkovitost poslovnog sektora, učinkovitost vlade, opći gospodarski rezultati i infrastruktura.
Učinkovitost vlade nepromijenjena
Od navedena četiri faktora Hrvatska je najbolje rangirana po općim gospodarskim rezultatima i prema infrastrukturi. U obje ove kategorije rangirani smo na 40. mjestu, pri čemu smo u odnosu na prošlu godinu poboljšali opće gospodarske rezultate za čak 10 mjesta te infrastrukturu za 3 mjesta.
Tome je najviše pridonio porast stranih investicija općenito i porast prometa na burzi kapitala – pomak za 19 pozicija, rezultati u znanstvenoj infrastrukturi i faktorima obrazovanja, te tehnološke infrastrukture. Učinkovitost poslovnog sektora poboljšala se četiri mjesta (51.), dok je učinkovitost vlade ostala nepromijenjena – na 50 mjestu.
Prvi u turističkom sektoru
I ove je godine Hrvatska jedino prvo mjesto među 55 najrazvijenijih zemalja svijeta izborila u turističkom sektoru na temelju ostvarenih prihoda od stranih turista kao postotka BDP. Značajnija pogoršanja zamjetna su u području izdvajanja za istraživanje i razvoj, bilanci tekućih plaćanja, udjelu visokotehnološkog izvoza, u ocjeni raspoloživosti energije, utaji poreza i prisutnosti sive ekonomije, poticajnosti za traženje novog posla i regulativi koja se odnosi na nezaposlene, te raspoloživosti stručnjaka i viših menadžera.
Najveća poboljšanja na IMD-ovoj listi najkonkurentnijih zemalja svijeta ostvarile su Slovenija i Poljska koje su svoje pozicije poboljšale za osam mjesta. Tako se Slovenija sa 40. mjesta popela na 32. mjesto, a Poljska sa 52. na 44. mjesto.
Najveći pad na ljestvici zabilježila je Ukrajina koja je s 46. pala na 54. mjesto. Posljednje mjesto na listi i ove je godine pripalo Venezueli. (V.K.)
Izvor:
NVK