Iako poslodavci nude znatno veće plaće nego ranije, Bugarska i Rumunjska još uvijek ne mogu konkurirati plaćama u inozemstvu
Zbog manjka radne snage vlade novih istočno-europskih članica EU počele su razvijati strategije za privlačenje domaćih radnika koji su otišli raditi u strane zemlje. Jedan od glavnih razloga njihove želje za radom u stranim i razvijenijim država jest zarada, koja je u inozemstvu znatno viša.
Unatoč ograničenjima koje su neke članice EU uvele, bugarski i rumunjski radnici sve su brojniji na zajedničkom tržištu, a najčešće se zapošljavaju na crno.
Radnici uvjetuju povratak
Iako stručnjaci napominju da je novac koji oni šalju svojim obiteljima tj. u domovinu jednak iznosu izravnih stranih ulaganja u njihove zemlje, Bugarskoj i Rumunjskoj oni sada trebaju radi jačanja gospodarstva, a ne pomoći obiteljima.
Stoga je rumunjsko ministarstvo rada krenulo s organizacijom sajmova po zemljama gdje je zaposlen znatan broj njihovih građana. Prema službenim podacima ovaj je sajam prošle godine u Italiji posjetilo 800 Rumunja, a do sada ih se vratilo već stotinu.
Kao što smo već rekli, zarada je glavna prepreka. Naime, mali broj povratnika opravdava se činjenicom da su rumunjski poslodavci građanima ponudili plaće od oko 700 eura, što je daleko ispod očekivanja. Neki su također i uvjetovali da bi se vratili za 1.000 eura mjesečno.
Za sat rada 1,65 eura
Ipak, većina Rumunja i Bugara želi se vratiti u svoje zemlje, ali tek nakon poboljšanja gospodarske situacije, pokazalo je istraživanje.
No, Bugarska je još u težoj situaciji s obzirom da je "izgubila" još više radnika nego Rumunjska, a i tamošnje su plaće znatno niže, pa nemaju čime konkurirati.
Još gore, Europska komisija nedavno je izdala priopćenje u kojem navodi da bi zbog imigracije Bugarska mogla imati poteškoća s korištenjem europskih strukturalnih fondova.
O bugarskim plaćama najbolje govori podataka da su u 2006. Bugari imali najnižu cijenu rada po satu u cijeloj Uniji. Dok su radnici u Švedskoj dobivali najviše tj. 32,16 eura, Bugari su zarađivali 1,65 eura po satu. Dakle 20 puta više. Istovremeno cijena rada po satu u Rumunjskoj je iznosila 2,68 eura.
Život kod kuće jeftiniji
Međutim, podaci su pokazali da u zapadno-europskim zemljama ima znatno manje radnika iz novih članica EU, nego što ih ima u ostalim članicama. Bez obzira jesu li razlog tome ograničenja na dolazak stranih radnika ili konkurentniji uvjeti, činjenica je da se znatan broj Poljaka nakon velikog imigracijskog vala želi vratiti u svoju domovinu jer su u inozemstvu radili poslove ispod svojih kvalifikacija. Osim toga i Poljska je zbog svog razvoja danas u mogućnosti ponuditi im konkurentnija radna mjesta.
Bugarska i Rumunjska bi stoga trebale pozornost usmjeriti na stvaranje većeg broja kvalitetnih poslova, a radnici postati svjesni da plaće u inozemstvu možda jesu veće, ali je život u domovini ipak jeftiniji. (V.K.)
Izvor:
EurActiv