O slaboj kupovnoj moći u Hrvatskoj najbolje govori usporedba prosječnih plaća. U Hrvatskoj ona iznosi 600 eura, u Sloveniji 834 eura, a u SAD-u 1.076 eura
Litra benzina u Americi stoji samo 4,8 kuna ili čak dvostruko manje nego u Hrvatskoj. I dok Hrvati svaki dan mogu očekivati da će dosegnuti, pa i premašiti 10 kuna, Amerikanci su u šoku zbog najviših cijena goriva u posljednja dva desetljeća.
Popularni Big Mac, koji brojni ekonomisti smatraju glavnim pokazateljem kupovne moći, doseže istu cijenu u Americi i Hrvatskoj, a mlijeko je jeftinije nego kod nas. Ta brza usporedba jasno pokazuje da je Amerika za Hrvate i dalje, s obzirom na cijene, "obećana zemlja" ili zemlja blagostanja.
I Slovenija jeftinija od Hrvatske
No nije samo hrana mjerilo višega životnog standarda. Primjerice, luksuzni Porsche 911 dvostruko je jeftiniji nego u Hrvatskoj, pa u SAD-u on stoji manje od 50.000 eura. Levisice stoje manje od 30 eura, a u Zagrebu su više od 75 eura.
Za građane je još zanimljivija usporedba cijena sa susjednom Slovenijom koju također pretječemo u većini proizvoda i sadržaja. Primjerice, litra mlijeka jeftinija je u Ljubljani nego u Zagrebu gdje proizvođači već najavljuju nova poskupljenja. Spomenuti je Porsche jeftiniji za gotovo 16.000 eura. I cijena benzina je niža nego u Zagrebu.
O slaboj kupovnoj moći Hrvata najbolje govori usporedba prosječnih plaća. U Sloveniji ona iznosi 834 eura, a u Hrvatskoj 600. Američka prosječna satnica u ovoj godini doseže oko 10,5 američkih dolara što mjesečno premašuje 1.700 američkih dolara ili 1076 eura. Hrvatima su dostupnije jedino kultura i zabava.
Primjerice, trenutačno najprodavanija knjiga stoji 6,75 eura, dok je u Americi tri, a u Sloveniji čak četiri puta skuplja. Prosječna cijena kinoulaznice u Hrvatskoj je četiri, u Sloveniji pet, a u Americi 6 eura. Još je veća razlika u cijenama kazališnih ulaznica. Izlazak u HNK u Zagrebu stoji 60 kn ili 8,27 eura, a Amerikanci će ulaznicu platiti više od 45 eura.
Što se tiče zdravstvenih usluga, svaki odlazak liječniku Amerikanac će platiti najmanje 12,74 eura, a osnovna polica iznosi oko 108 eura. Istodobno Hrvati za zdravstveno osiguranje izdvajaju prosječno 152 eura, a Slovenci 308 eura. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list