Po pitanju zaštite vlasništva nalazimo se tek na 74., a po pitanju zaštite investitora tek na 93. poziciji
Hrvatska se nalazi na 42. mjestu među 121 državom na Forbesovoj ljestvici zemalja s najboljim okružjem za poslovanje. Iako je u odnosu na prošlu godinu ovaj rezultat bolji za 20 mjesta, kod nas je još uvijek primjetan loš odnos prema investitorima.
Na prvom mjestu nalazi se Danska koja svoju poziciju duguje niskoj inflaciji i niskoj stopi nezaposlenosti, naglasku na poduzetništvo i manjim porezima te visokom stupnju inovativnosti i visokotehnološkoj proizvodnji.
Prevelika uloga države u ekonomiji
Osim toga, Dansku se izdvaja kao zemlju s najvišim stupnjem zaštite prava vlasništva, osobnih sloboda i investitora te niskom korupcijom, a Hrvatska je po tim čimbenicima vrlo loše rangirana. Na cijeni je stupanj otvorenosti trgovine, pa je po tom kriteriju Hrvatska na trećem mjestu, ali je po pitanju zaštite vlasništva zauzela tek 74. poziciju, a po pitanju zaštite investitora tek 93.
Analitičari koji su izradili izvještaj ocijenili su Hrvatsku kao zemlju u kojoj država ima značajnu ulogu u ekonomiji. Ako se uzme u obzir udjel državne potrošnje u BDP-u, ista je situacija i u Danskoj, kao i svim nordijskim zemljama.
Ponuditi gotove projekte
No, investitori, kaže Mladen Vedriš, u toj državi cijene "value for money", odnosno krajnju efikasnost svih državnih servisa. Nordijske zemlje, naime, imaju najviši koeficijent iskorištenja državnog novca, dok u Hrvatskoj udjel javnog sektora uopće ne korespondira s kvalitetom javnog servisa, kaže Vedriš.
Želi li poboljšati svoje okruženje Hrvatska treba smanjiti otpor javnosti i politike prema reformama, uključujući i državnu administraciju, investitorima ponuditi gotove projekte spremne za investiranje te shvatiti da u cijeloj zemlji postoje samo tri do četiri zone koje mogu primiti investicije što donose od 5000 do 10.000 radnih mjesta. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list