Već se sada procjenjuje da će slijedeće godine doći do oporavka gospodarstva, što će pozitivno utjecati na položaj predsjednika
Teškoće s kojima se danas susreće američko gospodarstvo mogle bi postati sretna prekretnica u karijeri budućeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, bez obzira tko to bio.
Naime, američki stručnjaci smatraju da će u slijedećoj godini, gospodarstvo početi stvarati veći broj kvalitetnih radnih mjesta zbog čega će doći i do pada stope nezaposlenosti. Bez obzira tko od predsjedničkih kandidata uđe u ovalni ured Bijele kuće, doći će u pravo vrijeme.
Poslijeratna recesija
Predsjednik tvrtke Macroeconomic Advisors, Joel Prakken predviđa da će tijekom prvih mjeseci mandata novog predsjednika gospodarstvo početi rasti, a njegov izbor i politički potezi imat će vrlo malo utjecaja. On ističe da stope nezaposlenosti ne mogu rasti beskonačno te će se jednom morati početi snižavati, kao i što se niske stope nezaposlenosti kad-tad povećaju.
Iako je BDP u prvom kvartalu ove godine rastao po stopi od 1 posto, stručnjaci sve glasnije ističu da je prema njihovom mišljenju recesija nastupila još na kraju 2007. ili na samom početku ove godine.
Ekonomisti napominju da je recesija koja je nastupila nakon II. Svjetskog rata trajala između osam i 18 mjeseci, pa smatraju da će se takav gospodarski scenarij ponoviti. Naravno, rast zaposlenosti bi trebao uslijediti tek nakon oporavka tržišta, ističu oni.
Iako bi se tek rijetki usudili reći da predsjednička gospodarska politika ne utječe na tržište rada, profit i gospodarski rast, većina ih smatra da javnost previše zasluga ili pokuda upućuje na račun predsjednika i njegove politike. Jednako važnu, ako ne i najvažniju ulogu u razvoju američkog gospodarstva imaju poslovni ciklusi, međunarodna snaga gospodarstva, monetarna politika koju određuje Sustav federalnih rezervi i tehnološki napredak.
Predsjednik stvara uvjete
"Predsjednik može utjecati na stvaranje okruženja koje će za nekoliko godina generirati nova radna mjesta, ali ako govorite o razdoblju od nekoliko mjeseci, predsjednik može samo prihvatiti trenutno stanje", ističe Lakshman Achuthan, glavni direktor Instituta za istraživanje gospodarskih ciklusa.
Upravo zbog toga mnogi ekonomisti smatraju da Bill Clinton nije jedini zaslužan za rekordnih 23 milijuna otvorenih radnih mjesta za vrijeme njegova mandata, već je to prvenstveno bila posljedica tehnološkog razvoja, poput širenja Interneta te unaprjeđenja procesa proizvodnje koji su doveli do povećanja produktivnosti.
I stručnjak za ekonomska pitanja iz tima Baracka Obame, Jason Furman važnu ulogu pridaje sreći i vanjskim faktorima koji su izvan kontrole predsjednika, a s njim se slaže i Douglas Holtz-Eakin, politički savjetnik iz tabora republikanskog kandidata Johna McCaina.
Ekonomisti još uvijek nisu jedinstveni u mišljenju koji predsjednički kandidat ima bolju političku viziju za razvoj gospodarstva, a Achuthan napominje da pozitivni gospodarski razvoj ovisi o 50 posto sreće i 50 posto politike koja ne stoji na putu toj sreći. (V.K.)
Izvor:
CNN Money