Zakon o radu uskladit će se sa smjernicama EU na prvoj jesenskoj sjednici, a izmjenama zakona predložit će se minimalno godišnji odmor od 24 dana te radni tjedan s prekovremenim satima – najviše 48 sati
Godišnji odmor od minimalno 24 dana, radni tjedan od maksimalno 48 sati, definiranje noćnog i smjenskog rada, ukidanje zabrane rada žena noću u industriji, kao i odredbi prema kojima žena ne smije obavljati teške fizičke poslove, radove pod zemljom ili pod vodom, samo su neka od nužnih izmjena Zakona o radu u postupku njegova usklađivanja s europskim direktivama.
Vlada ga planira uputiti u Sabor već na prvu jesensku sjednicu. Ukinut će se i radna knjižica, koju je europska administracija ocijenila biroktratskom preprekom.
Ne propustiti rokove
S obzirom na vremenska ograničenja, čini se da ni sindikati, a ni poslodavci neće imati prostora za licitiranje i neka veća zadiranja u domaći ZOR.
Poslodavci su, pak, najavili kako će tražiti daljnju deregulaciju radnog zakonodavstva, posebno u dijelu koji se odnosi na otkazne rokove i otpremnine.
Vera Babić, državna tajnica za rad u Ministarstvu gospodarstva, podsjeća kako se na proljeće iduće godine očekuje zatvaranje pregovora za poglavlje 19., te kako ne bi trebalo "širiti" pitanja otvaranja ZOR-a, tim više jer je riječ o zakonu koji je u velikoj mjeri usklađen s europskom praksom.
Kada je riječ o godišnjim odmorima, on danas u Hrvatskoj iznosi minimalno 18 dana, dok je europska praksa četiri tjedna. Izmjenama zakona predložit će se minimalno 24 dana godišnjeg odmora, u što su uračunate subote.
Tjedno radno vrijeme propisano je na najviše 50 sati, pri čemu radni tjedan "nosi" 40 radnih sati uz mogućnost najviše 10 prekovremenih sati tjedno. Ubuduće, s uračunatim prekovremenim satima radni tjedan iznosit će najviše 48 sati. (A.T.)
Izvor:
Novi list