Na prehranu otpada oko 40 posto košarice, dok 20 posto ide na stanovanje, kaže predsjednik NHS-a Krešimir Sever
Vukovar i Pula već su dulje vrijeme najskuplji gradovi u Hrvatskoj. Prema sindikalnoj košarici, Vukovarci za mjesečne troškove moraju izdvojiti oko 700 kuna više od Zagrepčana ili 900 kuna od najjeftinijeg Varaždina.
Situacija je još gora kad se zna da je prosječna plaća u gradu na Dunavu samo 3500 kuna, dok je u Zagrebu oko 6000 kuna.
Potrošačka košarica najskuplja u Vukovaru i Puli
Zasad jedini relevantan pokazatelj koliko je skup život u hrvatskim gradovima je potrošačka košarica Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) koja pokazuje minimalne mjesečne troškove četveročlane obitelji. Međutim, i ona se treba uzeti sa zadrškom jer sindikalisti polaze od pretpostavke da obitelj nema osobni automobil te živi u vlastitom stanu.
Ali i tako okrnjena košarica daje zanimljive, a za neke gradove i alarmantne rezultate. Prije svih to se odnosi na Vukovar. Grad s najvišom stopom nezaposlenosti u državi, preko 28 posto, i jednom od najnižih prosječnih plaća od samo 3500 kuna, već pune dvije godine je drugi najskuplji grad u državi iza Pule.
Prošli mjesec Vukovarci su bili primorani isplatiti 6984 kuna kako bi zadovoljili minimalne životne potrebe. Čak 700 do 800 kuna Vukovarci moraju izdvojiti više od ostatka Hrvatske za najosnovnije namirnice, a na tom području jači su i od Puljana koji prolaze za oko sto kuna jeftinije.
Osnovni razlog tome je slaba ponuda, odnosno nedostatak većih trgovačkih lanaca i trgovina zbog čega Vukovarci često u kupnju odlaze u 35 kilometara udaljeni Osijek gdje su cijene nešto povoljnije.
Za prehranu Puljani u prosjeku mjesečno moraju izdvojiti 500 kuna više nego stanovnici Zagreba i Rijeke. Ipak, s prosječnom mjesečnom plaćom od 6000 kuna opet su u osjetno boljem položaju od siromašnih Vukovaraca. "Cijena hrane i u Puli i u Vukovaru glavni su generatori rasta troškova. Na prehranu otpada oko 40 posto košarice, dok 20 posto ide na stanovanje", kaže Krešimir Sever, predsjednik NHS-a. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik