Zbog neisplate minimalnih plaća, poslodavci su državu oštetili za najmanje sedam milijuna kuna
Svaki drugi radnik radi prekovremeno gotovo svaki dan ili najmanje jednom tjedno, a 42 posto poslodavaca pritom im ne plaća taj rad.
Neplaćeni prekovremeni sati i te kako utječu na njihov životni standard jer čak 41 posto radnika prima minimalnu plaću ili čak i manje od zakonskog minimalca.
Poslodavci ostvaruju ekstra profit
To su rezultati istraživanja SSSH koje je provedeno kod 159 poslodavaca u 12 županija. Kod 159 poslodavaca u trgovini, tekstilnoj industriji, turizmu, obrazovanju, javnoj upravi i još desetak djelatnosti, koji su sudjelovali u istraživanju, radi 48.039 zaposlenih, a u istraživanju je sudjelovalo 846 radnika.
Radnici iz istraživanja odrade 3.553 prekovremena sata tjedno, odnosno 14.212 sati mjesečno. Samo na osnovi tih prekovremenih sati moglo bi se zaposliti dodatnih 77 radnika, što je oko deset posto od ukupnoga broja radnika.
"Po osnovi 212 radnika kojima nije plaćen prekovremeni rad, poslodavci ostvaruju ekstra profit od 145.000 kuna mjesečno", navela je Marina Kasunić-Peris, voditeljica Sektora za industrijsku demokraciju u SSSH.
Kršenjem radničkih prava, upozoravaju sindikalci, oštećen je i državni proračun. Zbog neisplate minimalnih plaća, poslodavci su državu oštetili za najmanje sedam milijuna kuna. Zbog onemogućavanja korištenja godišnjih odmora poslodavcima, pak, prijeti kazna od 1,7 milijuna kuna.
Ugovori na određeno
Od ispitanika, njih 84 posto ima ugovore na neodređeno vrijeme, a među 16 posto zaposlenih na određeno najviše je mladih žena. Prema istraživanju, prosječna žena koja radi na određeno ima od niže do srednje stručne spreme, nema djecu, na određeno radi nešto više od tri godine, i to u smjenama, vikendima i prekovremeno, nema nikakvu imovinu i ne može ostvariti pravo na kredit.
Uz potplaćenost, istraživanjem su utvrđena i najgora kršenja radničkih prava jer samo 23,2 posto žena "na određeno" nema problema ako zatrudne, a svaka peta nema pauzu za užinu i ne može koristiti toalet prema potrebi. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list