Rastuća inflacija i rast cijena pogodila je mnoge građane, koji zbog toga mijenjaju svoje potrošačke navike, pokazuje istraživanje GfK
Najviše građana, pokazuje istraživanje, planira štedjeti na nepotrebnom luksuzu, a pod tim misle na odlaske u restorane, izlaske, "peglanje" kartica, posjete kafićima te bavljenje hobijima.
Osim toga čak 65 posto građana planira uštedjeti smanjenom potrošnjom plina, struje i vode, njih 45 posto planira manje koristiti osobne automobile, a čak 23 posto planira ih smanjiti potrošnju za vlastitu prehranu.
Ušteda na prehrani
Na svakodnevnoj prehrani štedjeti će gotovo četvrtina kućanstava. Najmanje će štedjeti oni u Istri i Primorju (oko 13 posto), a najviše u Lici te na Kordunu i Banovini (38 posto).
Kod kućanstava s niskim mjesečnim primanjima (do 3.500 kuna) ovaj oblik štednje navodi oko 40 posto kućanstava, dok u kućanstvima s primanjima preko 8.500 kuna restrikcije u prehrani navodi njih tek 12 posto.
Na troškovima za zdravlje štedjet će tek svako peto kućanstvo. Najmanje takvih je u Istri, Primorju i Dalmaciji (11 posto), a najviše u Slavoniji, Lici, Kordunu i Banovini (oko 28 posto).
Najmanje štede u Zagrebu
I obrazovanje će biti pogođeno štednjom i to najviše u kućanstvima s mjesečnim primanjima do 3.500 kuna (41 posto), za razliku od kućanstava s najvišim prihodima gdje su restrikcije upola manje (20 posto).
Općenito gledajući, štedjet će početi više od polovice hrvatskih kućanstava, od čega najmanje u Zagrebu (38 posto), a najviše u Slavoniji (61 posto) te Istri, Primorju i Gorskom Kotaru (68 posto). (D.P.)
Izvor:
GfK