U tekstilnoj i drvnoj industriji ugašeno 11 posto radnih mjesta
U jeku priprema državnog proračuna za iduću godinu čelnici Hrvatske udruge poslodavaca prema Vladi će uputiti nekoliko zahtjeva čije bi ispunjavanje, smatraju, amortiziralo udar svjetske gospodarske krize na hrvatsko gospodarstvo.
S konferencije za novinare koja se održava pod dramatičnim nazivom "5 do 12" upozorit će Vladu da se stanje u svjetskoj ekonomiji već reflektira na poslovanje domaćih poduzetnika izloženih ponajprije američkom tržištu, ali i potražnji europskih zemalja poput Njemačke i Italije čija gospodarstva također usporavaju.
Ukidanje nefiskalnih nameta
Vladi će predočiti i popis poduzeća u kojima su od uvođenja zakona o minimalnoj plaći otvoreni stečajni postupci, a riječ je o dvadesetak poduzeća iz tekstilne, drvne i papirne industrije.
Prema podacima koje će HUP predočiti javnosti, ukupan broj radnika koji je u tim slučajevima ostao bez posla, konkretno u drvnoj i tekstilnoj industriji čini čak 11 posto ukupno zaposlenih u te dvije branše. Upozorit će i da su pojedini ozbiljni izvoznici primorani smanjiti očekivanja budućih poslovnih aktivnosti i do 20 posto između ostalog i zbog jačanja kune tijekom dužeg razdoblja krize.
Svjesni da Vlada ne može posegnuti za izravnim mjerama nadoknađivanja gubitaka poduzetnicima ugroženim krizom, tražit će da osmisli aktivnosti koje bi išle na ruku ponajprije izvoznicima. Izvršna vlast trebala bi, posebno u razdoblju donošenja proračuna, razmisliti o potezima koji bi smanjili javnu potrošnju.
To podrazumijeva ponovno inzistiranje na ukidanju tereta nefiskalnih nameta i promjene u radnom zakonodavstvu, a u HUP-u naglašavaju da te zahtjeve iznose kao organizacija koja okuplja više od 5.000 poduzetnika i poslodavaca, koji zapošljavaju oko 50 posto zaposlenih izvan javne uprave i državnih poduzeća. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik