Većina hrvatskih građana svakodnevno strahuje od bolesti i financijskih poteškoća, dok ih tek 13 posto živi bezbrižno
Nedavno istraživanje koje je proveo GfK pokazalo je da hrvatski građani svakodnevno najviše strahuju od bolesti, ozljeda ili smrti u obitelji, budući da se time opterećuje 70 posto građana.
Taj je strah nešto izraženiji u Istri i Primorju (83 posto), Sjevernoj Hrvatskoj (78 posto), kod osoba između 45 i 54 godina starosti (82 posto), kao i kod osoba s niskim i srednjim stupnjem obrazovanja (77 posto).
Za razliku od naših građana, od bolesti, ozljeda ili smrti strahuje oko 38 posto građana Zapadne Europe te 39 posto građana u Centralnoj i Istočnoj Europi.
U zapadnoj Europi najlagodnije
Na drugom mjestu strahova među hrvatskim građanima (25 posto), nalazi se strah od osobne financijske krize izazvane gubitkom posla ili nekim drugim razlozima.
Ovaj oblik svakodnevnog straha je znatno manje prisutan u zemljama Zapadne Europe (u prosjeku 9 posto), dok u Centralnoj i Istočnoj Europi prosjek raste na 13 posto.
Ovim strahovima treba dodati i osobni opći strah od budućnosti/nesigurnosti koji u Hrvatskoj ima oko 17 posto građana, dok je takvih u Zapadnoj Europi prosječno tek oko 7 posto, a u Centralnoj i Istočnoj Europi oko 9 posto.
Kod nas je taj strah nešto više od prosjeka izražen među stanovništvom u Istri i Primorju (28 posto), među onima koji žive u gradovima s preko 100 tisuća stanovnika (24 posto), te među mladima između 18 i 24 godine starosti (24 posto).
Neslaganje sa suradnicima
Istaknimo kako nešto više od 5 posto hrvatskih građana navodi da ih je svakodnevno strah problema na poslu tj. neslaganja sa šefovima, kolegama i tome slično.
Od problema na poslu strahuje također i 5 posto građana Zapadne Europe, dok se građani Centralne i Istočne Europe u prosjeku manje opterećuju problemima na poslu (3 posto).
Tek je 13 posto hrvatskih građana istaknulo da uopće nemaju nikakav strah kojim bi si opterećivali svoj svakodnevni život. U zemljama Zapadne Europe takvih je u prosjeku oko 20 posto, dok ih je u Centralnoj i Istočnoj Europi također oko 13, a u SAD-u visokih 37 posto. (V.K.)
Izvor:
GfK