Ubuduće bi se na bolovanju najviše moglo biti godinu dana, a ukupno 18 mjeseci u razdoblju od tri godine, nakon čega se zaposlenik mora vratiti na posao
U prijedlogu zdravstvene reforme ubuduće bi se na bolovanju s naknadom moglo biti godinu dana, a ukupno 18 mjeseci u razdoblju od tri godine. Nakon toga osiguranik se mora ili vratiti na posao ili mora u mirovinu, piše Biserka Lovrić za Vjesnik.
Na taj način, procjenjuje se u prijedlogu ministra Darka Milinovića, prištedjelo bi se i 350 milijuna kuna na godinu što bi bio još jedan prilog stabilizaciji zdravstvenog sustava.
Dnevno na bolovanju 58.000 zaposlenih
Neka bolovanja traju i godinama i može se razumjeti zašto država želi uštedjeti i na toj stavci. Hrvatska je još donedavno bila pri samom vrhu po stopi bolovanja od oko 4,2 posto.
HZZO je lani za bolovanja isplatio 1,350 milijardi kuna. Najviše se boluje do godinu dana - gotovo 185.000, do pet godina - nešto više od 16.000, a od pet do 15 godina - 300 ljudi.
I dok se zahuktava rasprava o tome može li mirovinski fond preuzeti još tih 16 i više tisuća novih umirovljenika, ostaje pitanje zašto su i jesu li Hrvati bolesniji od drugih nacija?
Na dan u prosjeku boluje 58.000 zaposlenih što stvara trošak od oko 2,35 milijardi kuna na godinu, pri čemu je otprilike milijarda na teret poslodavca (na čiji se račun boluje do 42 dana). U prosjeku bolujemo 10 dana, a po šestomjesečnom izvješću HZZO-a, nešto više od šest dana.
Samo pet posto bolesnika zaposleno je u privatnim tvrtkama, ostali su iz državnih poduzeća, što govori samo za sebe.
Prema anketi portala MojPosao iz 2006. godine, svaki je osmi zaposlenik bio na bolovanju iako nije bio bolestan u prosjeku četiri dana. Poslodavci općenito misle da je oko 25 posto bolovanja lažno, jer se radnici izvlače na glavobolju, virozu, mučninu, povišenu temperaturu, ali gotovo 50 posto anketiranih kao pravi razlog navode i iscrpljenost. Još 38 posto bolesnih pravda se stresom, a 14 posto obiteljskim obvezama.
Svaki dan, među više od 58.000 slučajeva bolovanja, gotovo 25.000 je na teret poslodavaca, a za 33.550 plaća HZZO. Dnevni trošak je gotovo 200 milijuna kuna, od toga 112,5 milijuna odnosi se na HZZO. Zbog komplikacije u trudnoći s posla dnevno izostaje 8500 trudnica.
Tisuću kontrola - bolovanja opravdana
Na zahtjev poslodavaca i HZZO-a, u prvoj polovici ove godine bilo je 1000 kontrola bolovanja. Od toga su poslodavci tražili 45 posto kontrola zbog sumnje u neopravdano korištenje bolovanja.
No, kontrolori su najčešće ustvrdili da je bolovanje bilo opravdano, ali ga je liječnik nepropisno vodio u medicinskoj dokumentaciji, zbog čega je sankcioniran.
Prema područnim uredima, bolovanje traje u rasponu od oko četiri i pol dana u Sisku do šest i pol dana u Gospiću. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik