U odnosu na prošlu godinu Hrvatska gospodarska komora traži čak 40 posto više kvota za strane radnike
Hrvatska gospodarska komora je u Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva u ime gospodarstvenika uputila prijedlog kvote radnih dozvola za 2009. godinu u kojoj se traži 14.245 dozvola za rad stranih državljana.
U odnosu na prošlu godinu to je rast od čak 40 posto jer je za 2008. bilo odobreno 10.242 dozvole, piše Biserka Ranogajec za Poslovni dnevnik.
Nedostaje građevinara
Kroničan manjak godinama se iskazuje ponajprije u građevinarstvu i brodogradnji gdje potreba za radnicima i dalje postoji. U građevinarstvu je lani bilo odobreno prvo 3600 dozvola koje su povećane na 5300.
U zahtjevu za 2009. godinu traži se 7512 radnih dozvola za sve profile, od inženjera građevinarstva preko zidara, tesara pa sve do armirača i pomoćnih građevinskih radnika.
Većina radnika iz BiH
Rudolf Rom, direktor Sektora građevinarstva u HGK, naglašava kako se tradicionalno građevinske radnike traži najviše u BiH.
Zbog toga ne iznenađuje da tamošnji zavodi za zapošljavanje objavljuju zahtjeve za radnicima koji imaju dvojno državljanstvo, pa se za njih ne moraju tražiti radne dozvole i dozvole privremenog boravka, što vrijedi za sve strane radnike. To znači da hrvatski građani iz BiH mogu ovdje započeti s poslom kao i svaki drugi radnik koji je hrvatski građanin.
Manjak radne snage u Hrvatskoj
Lani su kvote za strane radnike s 8.397 dozvola povećane na 10.242 dozvola. Na temelju Zakona o strancima HGK ima obvezu predlagati potrebe za uvozom radne snage koje u konačnici nakon GSV-a donosi Vlada.
HGK je napravio anketu te utvrdio da i dalje nema dovoljno radne snage u Hrvatskoj, a ona je ograničena prema mišljenju Roma, i u BiH među građanima s dvojnim državljanstvom.
Iz te države dolazi najveći broj građevinaca jer je s njima lakše raditi i sporazumijevati se nego s onima iz Rumunjske ili Albanije. Osim građevinarstva manjak radnika je i u ostalim sektorima: u brodogradnji 2.616, u poljoprivredi 1.230 dozvola, a traži se i 108 animatora stranih državljana. (D.P)
Izvor:
Poslovni dnevnik