Predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca zbog posljedica krize i spasa radno-intenzivnih industrija, zahtijevaju privremeno "zamrzavanje" minimalca u 2009. godini
Minimalna plaća mogla bi postati jedna od prvih žrtava očekivanog usporavanja gospodarske aktivnosti u narednoj godini. Dio poslodavaca već duže vrijeme glasno izražava negodovanje zbog zakona o minimalnoj plaći koja se primjenjuje od srpnja ove godine, piše Gabrijela Galić za Novi List.
Naime, radnicima na minimalcu, do konca svibnja 2009. godine osigurana su primanja u iznosu od 2.747 kuna bruto, dok zaposleni u tekstilu, drvoprerađivačkoj i kožarsko-obućarskoj industriji primaju sniženi minimalac od 2.582 kune bruto.
Minimalac ubrzava
propadanje tvrtki?
Predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca su i prije izbijanja krize tvrdili kako je minimalna plaća jedan od uzroka 17 stečajeva u drvnoj i tekstilnoj industriji tijekom ove godine. Međutim, sada sve otvorenije govore o potrebi izmjene zakona o minimalnoj plaći, ili barem privremenog "zamrzavanja" primjene minimalca u radno-intenzivnim industrijama.
Kako se tvrdi, u krizi koja je već počela nagrizati drvnu i tekstilnu industriju, minimalna plaća predstavlja samo omču oko vrata koja bi u idućoj godini mogla samo ubrzati propadanje tvrtki.
Sindikati ogorčeni
Iz ministarstva gospodarstva poručuju da je minimalac zakonski reguliran i da nikakvog razgovora o mogućoj izmjeni zakona nije bilo. Međutim, predstavnici ugroženih industrija očekuju da će s resornim ministarstvom dogovoriti određene olakšice koje će im omogućiti da prežive 2009. godinu.
Ono što industrijalce najviše muči, je zakonski regulirani rast minimalne plaće. Na proljeće iduće godine iznos minimalca trebao bi se promijeniti usklađujući se s realnim rastom BDP-a u ovoj godini. Bude li on na razini tri posto, to bi značilo da će se i udio minimalca povećati za isti postotak. Sniženi minimalac također bi rastao, ali sporije.
"Ako će tvrtke propasti zbog te minimalne plaće, neka ih odmah zatvore. Kako ih nije sram", ljutito je poručila Svjetlana Šokčević, predsjednica sindikata tekstila, kože, gume i obuće komentirajući želje poslodavaca. (D.P)
Izvor:
Novi list