Ministarstva gospodarstva i obrazovanja uvažila su argument da javna ovlast za obrazovanje za obrtništvo ostane pod ingerencijom Hrvatske obrtničke komore
Nakon sjednice Upravnog odbora Hrvatske obrtničke komore (HOK), koji je neprihvatljivim ocijenio Prijedlog zakona da strukovno obrazovanje ne bude u nadležnosti Hrvatske obrtničke komore, nego izravno pod Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, obavljene su snažne aktivnosti kako do toga ne bi došlo, piše Luka Capar u Vjesniku.
Iz Hrvatske obrtničke komore su poručili da je u razdoblju nakon sjednice Upravnog odbora HOK -a, na kojoj je tema bila Nacrt zakona o strukovnom obrazovanju, obavljen niz intenzivnih konzultacija s resornim Ministarstvom gospodarstva, rada i poduzetništva i Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa.
Podrška zastupnika
Iz Komore kažu da su oba nadležna ministra, Damir Polančec i Dragan Primorac, uvažila njihove argumente da javna ovlast za obrazovanje za obrtništvo ostane pod ingerencijom Hrvatske obrtničke komore, a u sklopu zakona o obrtu, što je velika pobjeda obrtničkih institucija koje su u proteklim godinama uložile velike napore, ali i novac kako bi se učenicima koji se školuju za strukovna zvanja pružilo najadekvatnije i kvalitetom najbolje moguće znanje.
Na svojoj sjednici prošlog tjedna hrvatska je vlada dala "zeleno svjetlo" takvom Prijedlogu zakona i uputila ga u Sabor u redovnu proceduru. Prijedlog zakona dobio je u četvrtak podršku svih zastupničkih klubova i prošao u prvom čitanju.
U 12 godina više od 7.500 novih majstora
Da podsjetimo, HOK je u proteklih dvanaest godina osigurao naučnička mjesta za 82.300 naučnika po obrazovnoj godini i razredu, a naučnici i stručni učitelji ukupno su u ovih 12 godina odradili 163.067.370 radnih sati.
Komora je osnovala posebnu službu u Zagrebu i u svakoj županijskoj obrtničkoj komori te zaposlila 29 stručnjaka za obrazovanje. Za te potrebe izdvojila je ukupno 34.800.000 kuna. Za potrebe stručnih i majstorskih ispita angažirano je i imenovano u ispitne komisije 5930 stručnjaka.
U proteklih 12 godina ispite o stručnoj osposobljenosti položilo je 12.158 kandidata, a majstorske ispite položilo je 7697 majstora. Dvije su osnovne zadaće koje HOK realizira: skrb o redovnom srednjoškolskom obrazovanju za zanimanja u obrtu te skrb o cjeloživotnom obrazovanju obrtnika. (A. T.)
Izvor:
Vjesnik