Sindikati u Italiji procjenjuju da bi u vrijeme recesije bez posla moglo ostati do milijun radnika, dok bi u Velikoj Britaniji taj broj mogao doseći i tri milijuna
Vlade zemalja članica Europske unije priznaju da je i u Europu stigla kriza iz SAD-a, a mnoge svjetske vlade su, kako bi spasile financijske institucije, a ujedno i svoja gospodarstva, već intervenirale u financijski sustav.
Međutim posljedice krize, poput recesije i povećanja broja nezaposlenih sve više potresaju zemlje Europske unije, a recesija je već zahvatila Italiju i Veliku Britaniju.
Pred Italijom dvije godine recesije Prema procjenama talijanske udruge industrijalaca (Confidustria) u Italiji će doći do usporavanja ukupnog gospodarskog rasta, a predviđaju da će recesija potresati Italiju u 2008. i 2009. godini. Prema procjenama Confidustrije, BDP će u 2008 biti minus 0,5 posto, a u 2009. čak minus 1,3 posto. Nakon dvogodišnje recesije, tek će polovicom 2010. Početi izlaziti iz krize i godinu će se završiti s plus 0,7 posto.
Guverner talijanske banke, Mario draghi traži od vlade desnog centra "nove porezne, monetarne i zakonske mjere za prevladavanje kritične faze gospodarstva". Glavni problem predstavlja povećanje broja nezaposlenih, odnosno Confindustrija drži kako je oko 600.000 radnih mjesta u opasnosti dok sindikati procjenjuju da bi bez posla moglo ostati do milijun radnika.
Milijun Britanaca traži pomoć za nezaposlene
Situacija nije ništa bolja ni u Velikoj Britaniji gdje je nezaposlenost najveća od 1991. godine. Tako je ukupan broj osoba koje traže pomoć za nezaposlene narastao preko jednog milijuna prvi put u sedam godina.
Takav razvoj događaja dodatno će zasjeniti ionako tamnu budućnost britanske ekonomije. Broj ljudi koji traže pomoć u studenom je skočio na 75.000 što je njihov ukupan broj neočekivano podigao na 1,07 milijuna, pokazali su službeni podaci Državnog statističkog ureda.
Socijalni amortizeri Europske Unije
Broj nezaposlenih će tijekom sadašnje recesije porasti na više od tri milijuna, upozorio je stručnjak za tržište rada pri britanskoj središnjoj banci david Blanchflower. "Očekujem kako će nezaposlenost rasti tijekom 2009., te da će zahvatiti i 2010.", istaknuo je Blanchflower.
U ovakvoj situaciji EU je osigurala tzv. socijalne amortizere, sredstva za potporu i očuvanje broja zaposlenih, čije korištenje Italija već razmatra. Europska sredstva koja se mogu upotrijebiti kao socijalni amortizer iznose 110 milijardi eura. (D. P.)
Izvor:
La Repubblica
Guardian