Zbog prevelike potražnje prošle je godine nedostajalo dadilja, fizioterapeuta i frizera te građevinskih radnika, pokazala je analiza oglasa i životopisa objavljenih na MojPosao
Tijekom 2008. na MojPosao je objavljeno preko 56.000 životopisa i više od 27.000 natječaja za različita radna mjesta.
Kao i prethodne dvije godine ukupna ponuda i potražnja u 2008. godini, bila je najveća u kategorijama "Trgovina, prodaja i marketing", gdje je objavljeno čak 25,4 posto ukupnog broja oglasa te 18,8 posto ukupnog broja životopisa.
Zatim slijedi "Ekonomija", gdje je objavljeno 12,3 posto ukupnog broja oglasa te 17 posto ukupnog broja životopisa.
Dadilje i kozmetičari sve traženiji
U 2008. godini zabilježeno je znatno povećanje indeksa tržišta rada u kategorijama "Osobne usluge" te "Zdravstvo i briga o ljepoti", čime ove kategorije postaju sve više deficitarne. Povećanje indeksa posljedica je povećane potražnje i manjka ponude za radna mjesta kao što su dadilja, frizer, fizioterapeut, trener, kozmetičar itd.
Osim toga, najdeficitarnija su bila zanimanja u kategorijama "Građevina i arhitektura", "Zdravstvo i briga o ljepoti" te "Osobne usluge". S druge strane, najsuficitarnije kategorije zanimanja u 2008. bile su "Dizajn i umjetnost", "Pravo" te "Promet i transport".
Potražnja za sezoncima
Najbolje šanse za pronalazak posla imali su posloprimci u deficitarnim kategorijama, dok je najbolja ravnoteža između ponude i potražnje zabilježena u kategoriji "Strojarstvo i elektrotehnika", koja prema "Istraživanju o visini plaća 2008./2009." spada i među najbolje plaćene kategorije zanimanja.
Tijekom protekle godine zabilježen je i rast indeksa u kategoriji "Turizam, ugostiteljstvo, prehrana", što dokazuje da u Hrvatskoj i dalje raste potražnja za sezonskim radnicima.
Najveći indeks dostiže se od ožujka do lipnja kada se bilježi i najveća potražnja za sezonskom radnom snagom, čije zapošljavanje u suradnji s partnerima potiče i MojPosao kroz akciju "Poslovi u turizmu".
Zapošljavanje osoba s invaliditetom
U 2008. godini, 690 oglasa sadržavalo je ikonu kojom su poslodavci isticali da se za određeno radno mjesto ravnopravno mogu natjecati i osobe s invaliditetom, što je 71,6 posto više u odnosu na 2007. godinu kada su objavljena 402 takva oglasa. Za usporedbu, kada je 2006. pokrenut projekt "Podržavamo zapošljavanje osoba s invaliditetom", objavljeno je tek 36 takvih oglasa.
Ovo povećanje broja oglasa koji potiču zapošljavanje osoba s invaliditetom pokazatelj je sve većeg senzibiliteta poslodavaca kojem MojPosao doprinosi i ostalim projektima poput dodjele nagrade "Poslodavac godine za osobe s invaliditetom".
Inače, za radna mjesta na kojima se mogu zaposliti osobe s invaliditetom uglavnom se traži srednja stručna sprema (41 posto oglasa), znanje engleskog jezika (50 posto oglasa) i poznavanje rada na računalu (85 posto oglasa). Potrebno je istaknuti kako poslodavci u čak 76 posto slučajeva osobama s invaliditetom nude stalno zaposlenje.
Sve više oglasa za stalni posao
Ako pogledamo vrstu zaposlenja, u 2008. godini ukupno je objavljeno 80 posto oglasa za stalno zaposlenje, 27 posto za rad na određeno, dok se 11 posto odnosilo na honorarni rad, a 8 posto oglasa je bilo za studentske poslove.
Tako je i u 2008. godini nastavljen trend porasta broja oglasa koji nude stalno zaposlenje, te je takvih oglasa bilo 9 posto više u odnosu na 2007.
Međutim, još uvijek više posloprimaca (njih 90 posto) u svom životopisu traži stalno zaposlenje. To je i očekivano s obzirom da tržište tj. njegova ponuda svojom strukturom nije prilagođena potražnji. Iz tog razloga neke kategorije posloprimaca nisu, unatoč rastućoj ponudi poslova, mogle pronaći posao dok s druge strane određeni segmenti gospodarstva nisu mogli naći odgovarajuće posloprimce.
Informatička pismenost najvažnija
Poslodavci su u najvećoj mjeri od budućih zaposlenika tražili aktivno znanje engleskog jezika (45 posto oglasa), dok je čak 79 posto posloprimaca u svojim životopisima navelo aktivno poznavanje tog jezika. Svi ostali strani jezici bili su manje zastupljeni u natječajima odnosno životopisima.
Istovremeno, poznavanja rada na računalu znatno je traženije. Tako je informatičko znanje kao uvjet za dobivanje posla bilo navedeno u 72 posto oglasa. Posloprimci su također nadvisili ovu potražnju, budući da je njih 98 posto u svojim životopisima navelo da znaju raditi na računalu.
Radno iskustvo se u 2008. tražilo u 41 posto natječaja, pri čemu je 27 posto poslodavaca tražilo radno iskustvo do 1 godine, 61 posto njih tražilo je iskustvo od 2 do 4 godine, dok je 13 posto njih tražilo radno iskustvo od 5 i više godina.
Opširnije podatke o "Pregledu trendova na tržištu rada u 2008.", potražite u kategoriji Trendovi na tržištu rada!