Analitičari EIZ-a predviđaju da će se negativna kretanja s kraja 2008. prenijeti i na ovu godinu, pa projekcije predviđaju pad BDP-a za 1,4 posto u 2009.
Hrvatsko je gospodarstvo u trećem tromjesečju 2008. značajno oslabilo. Tako je unatoč povećanju od 1,6 posto u odnosu na isto razdoblje 2007., BDP pao za 0,5 posto u odnosu na prethodno tromjesečje.
Budući da se sličan pad aktivnosti očekuje i u četvrtom tromjesečju, analitičari zagrebačkog Ekonomskog instituta ocijenili su da je hrvatsko gospodarstvo već zakoračilo u recesiju. Takva se ocjena temelji na tehničkoj definiciji recesije koja označava situaciju u kojoj u dva uzastopna tromjesečja dolazi do pada gospodarske aktivnosti.
Pad osobne potrošnje
Podaci raspoloživi do trećeg tromjesečja 2008. već ukazuju na značajno usporavanje osobne potrošnje. Investicije koje su snažno rasle u prvoj polovici godine u trećem su tromjesečju smanjene za 1,5 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, i to unatoč relativno snažnoj građevinskoj aktivnosti.
Nepovoljni trendovi uočeni su i kod izvoza, dok je uvoz u trećem tromjesečju stagnirao. Zbog toga je došlo do povećanja trgovinskog deficita, kao i deficita tekućeg računa platne bilance.
Niža inflacija
Druga polovica 2008. bila je okarakterizirana snažnim usporavanjem kreditne aktivnosti, ponajprije kredita stanovništvu i to stambenih kredita. Inflacija je značajno smanjena sa 8,4 posto u srpnju na 2,9 posto u prosincu, a procjenjuje se da bi se ove godine mogla zadržati na prosjeku od oko 2,3 posto.
Prognoze Ekonomskog instituta, Zagreb objavljene u novom broju publikacije Croatian Economic Outlook Quarterly pokazuju da će se negativna kretanja s kraja 2008. prenijeti i na ovu godinu, pa projekcije predviđaju pad BDP-a za 1,4 posto u 2009.
Rast BDP-a od 2,3 posto
Zaustavljanje negativnih tendencija moglo bi započeti u drugoj polovici 2009., uz daljnje jačanje aktivnosti tijekom iduće godine, što bi trebalo osigurati rast BDP-a od 2,3 posto u 2010.
Osim toga, ove se godine očekuje blago smanjenje osobne potrošnje te značajan pad investicija. Izvoz će se umjereno smanjiti, dok bi uvoz mogao značajno pasti, tako da bi se deficit tekućeg računa platne bilance mogao smanjiti sa 10,7 u 2008. na 7,7 posto BDP-a u 2009.
Usporavanje ukupne gospodarske aktivnosti prenijet će se i na tržište rada, pa analitičari prognoziraju i rast stope nezaposlenosti sa 13,4 posto u 2008. na 13,6 posto u 2009. godini.
Uza sve procjene, analitičari očekuju i rebalans proračuna koji neće zahtijevati samo redistribuciju sredstava, nego i smanjenje rashoda ukoliko se želi zadržati deficit u okviru ciljanih 0,9 posto BDP-a. (V. K.)
Izvor:
EIZ