Poslodavci će se za često zapošljavanje i izrabljivanje ilegalnih useljenika, djece i žrtava trgovine ljudima kažnjavati prema kaznenom zakonu
Europski parlament podupro je novu direktivu kojom bi se još oštrije kažnjavali poslodavci koji zapošljavaju ilegalne radnike pod izrabljivačkim uvjetima, ali će sa konačnim usvajanjem novog zakona pričekati do slijedeće sjednice za dva tjedna.
Poslodavci koji ubuduće prekrše novi zakon morati će plaćati visoke kazne te isplatiti radniku sve zaostatke prema iznosu koji je propisan zakonom o minimalnoj plaći, kolektivnim ugovorom ili drugim uvjetima koji vrijede u toj djelatnosti.
Također, naknadno bi morali platiti porez i sva davanja koja su zatajili, a prijeti im i zabrana sudjelovanja na javnim natječajima te zabrana korištenja financijskih sredstava iz fondova EU u trajanju i do pet godina.
Moderni robovi
Ovu direktivu za sada je već poduprla Europska komisija i vlade članica EU, a na snagu bi trebala stupiti 2011. godine u sklopu mjera za sprječavanje ilegalne migracije.
U pojedinim slučajevima, poput učestalog ili svjesnog zapošljavanja ilegalnih useljenika, djece ili žrtava trgovine ljudima, poslodavci bi čak i kazneno odgovarali pred sudom, a visinu novčane ili čak i zatvorske kazne određivala bi svaka članica zasebno. Isto vrijedi i za poslodavce koji bi ilegalne radnike zapošljavali na posebno izrabljivačkim poslovima.
Talijanski zastupnik Claudio Fava je tijekom rasprave u Europskom parlamentu upozorio da su "useljenici često iskorištavani na radnim mjestima, a mnoge se tretira čak i kao robove".
Rade najteže poslove
Stoga EU treba dokument koji će poticati legalno useljavanje, a ne samo direktive kojima će se kažnjavati ilegalno useljavanje, istaknuo je Fava.
Prijedlog su čak i prije glasanja u Europskom parlamentu poduprli i konzervativni i liberalni zastupnici, dok ga je povjerenik za pravosuđe Jacques Barrot nazvao značajnim alatom za borbu protiv ilegalne imigracije, koji udara na poslodavce i tako štiti useljenike.
Procjenjuje se kako se u članicama Europske unije trenutno nalazi i do osam milijuna ilegalnih useljenika, koji većinom rade u građevinskom i poljoprivrednom sektoru te kao čistači i čistačice u hotelima. (V. K.)
Izvor:
Europski parlament