Svjetska banka prognozira drastično povećanje broja siromašnih u zemljama u razvoju
Trenutna ekonomska kriza koja bi mogla u siromaštvo pogurnuti dodatnih 53 milijuna ljudi iz zemalja u razvoju, predstavlja ozbiljnu prijetnju postizanju međunarodno dogovorenih ciljeva u suzbijanju siromaštva, upozorila je Svjetska banka.
Nove procjene pokazuju da će se u 2009. broj osoba koje preživljavaju s manje od 1,25 dolara dnevno znatno povećati, te bi za 46 milijuna mogao premašiti procjene koje su se radile prije ekonomske krize. Tako bi ukupno dodatnih 53 milijuna osoba moralo preživljavati s manje od 2 dolara dnevno. Zbog rastućih cijena hrane i goriva, samo je u 2008. u siromaštvo zagazilo dodatnih 130 do 155 milijuna osoba.
Veća smrtnost novorođenčadi
Nove procjene ozbiljna su prijetnja UN-ovim razvojnim ciljevima, kojima se planiralo do 2015. prepoloviti broj siromašnih u svijetu. Istovremeno, niske stope gospodarskog rasta mogle bi usporiti i proces smanjenja smrtnosti djece i novorođenčadi.
Procjene za razdoblje od 2009. do 2015. godine pokazuju da bi godišnje moglo umirati između 200 i 400 tisuća djece, ako se kriza nastavi širiti.
"Ukoliko se ne zaštite najranjivije skupine, ekonomska kriza bi u mnogim zemljama mogla prerasti u ljudsku krizu", upozorio je predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick.
"Vlade zemalja koje su usmjerene na spašavanje banaka i dodjelu stimulativnih paketa, ne smiju zaboraviti da su siromašni zbog slabe ekonomije ugroženiji od banaka. Globalna kriza zahtijeva globalno rješenje, a potrebe siromašnih moraju biti prve na listi prioriteta", zaključio je Zoellick.
Darujte financijsku pomoć
U izvješću koje je izdala uoči početka summita skupine G7, Svjetska banka je upozorila da će u gotovo 40 posto, od ukupno 107 zemalja u razvoju siromaštvo biti jedna od glavnih posljedica krize. Umjereni rizik prijeti i ostatku zemalja, dok je od porasta siromaštva u većoj mjeri zaštićeno tek manje od 10 posto zemalja u razvoju.
Stoga države moraju poticati stvaranje radnih mjesta, opskrbu neophodnih dobara i infrastrukture te uspostavu programa pomoći za najugroženije skupine stanovništva. Međutim, tri četvrtine zemalja u razvoju ne može osigurati ni domaći, a kamo li strani kapital kojim bi financirali programe za ublažavanje posljedica krize, dok je zaštita građana u ostatku zemalja ograničena zbog manjka institucija.
Banka je stoga pozvala svjetske donatore da daruju financijsku pomoć ili sklope ugovore po niskoj, pa čak i nultoj kamatnoj stopi. (V. K.)
Izvor:
Svjetska banka