Financijska kriza postala je državni neprijatelj broj jedan u SAD-u i tako s prvog mjesta srušila dugogodišnjeg lidera, čelnika Al Qaede Osamu bin Ladena
Prema riječima američkog Nacionalnog obavještajnog direktora Dennisa Blaira, socijalni nemiri u zemljama Europe sve više zabrinjavaju čelnike SAD-a te zbog velikog utjecaja financijske krize, postoji opravdani strah da se nemiri presele i na njihov kontinent.
"Glavni izazov za sigurnost SAD-a predstavlja financijska kriza koja sve više utječe i na geopolitičke čimbenike u svijetu", istaknuo je Blair. Također je naglasio kako postoji opravdana bojazan da bi, ako kriza potraje dulje od dvije godine, moglo doći do urušavanja cijelih država što bi uzrokovalo nove socijalne nemire, a potencijalno i ratove.
Istočna Europa i bivši SSSR
Blair je naglasio kako se četvrtina zemalja u svijetu već suočila s nekim oblikom socijalnih nemira, a da najviše zabrinjava negativan razvoj situacije u zemljama Istočne Europe i bivšeg SSSR-a.
Sve više zabrinjava i porast nacionalizma u zemljama koje su direktno pogođene krizom, a strah od prelijevanja ovakvih vrsta nemira trebao bi zabrinuti vladu SAD-a. Naime, zbog velikog postotka emigranata iz Meksika, ali i Afroamerikanaca, utjecaj financijske krize mogao bi ponovno razbuktati rasne netrpeljivosti u nekim državama SAD-a.
Blair jedan od problema vidi i u Europskoj uniji, koja se protivi inicijativi SAD-a, "kupujmo Američko", a taj potez bi SAD-u donio na desetke tisuća radnih mjesta, ali još bi ih više očuvao.
Kina niti blizu recesije
Jedan od profitera ove krize, prema mišljenju Blaira, mogla bi biti Kina koja zbog svoje komunističke vlasti ima maleni broj privatnih kompanija, i na taj se način, sprječava direktan utjecaj tržišta na kinesko gospodarstvo. U korist tome govore podaci kako kinesko gospodarstvo ima samo usporeni rast, ali da nije niti blizu recesije.
Prema mišljenju američkih ekonomista, rješenje krize nazire se prvenstveno u obnovi porušenog povjerenja među zemljama, i smanjenju protekcionizma koji sve više uzima maha u svijetu. Na taj način spriječili bi se i novi geopolitički "potresi" u svijetu, koji su sve izgledniji u slučaju da kriza potraje. (D. P.)
Izvor:
EUobserver