Sindikalci nisu zadovoljni predloženim mjerama jer su ekonomski stručnjaci izgubili iz vida da ih moraju prilagoditi potrebama građana, a ne samo gospodarstva
Premijer Sanader, predsjednik Mesić i poslodavci trebali bi prestati s nadmudrivanjima i sjesti zajedno sa sindikatima za stol jer je krajnje vrijeme da se ponude ozbiljna rješenja za krizu, poručio je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever.
U Hrvatskoj još uvijek nije puklo, nego će tek puknuti, a političari se zbog lokalnih izbora samo prepucavaju i ne bave se problemima koji se samo pogoršavaju, ocijenio je Sever na konferenciji za novinare.
Vrijeme za ulaganje u znanost
Vlada još uvijek luta i ne nudi nikakva rješenja, odbila je prijedloge mjera Ekonomskog vijeća, a samo nije ponudila ništa bolje, ustvrdio je Sever dodavši kako sindikati podržavaju zahtjev za hitnim rebalansom proračuna, prije lokalnih izbora u svibnju.
Sindikalci nisu zadovoljni ni predloženim mjerama jer su ekonomski stručnjaci izgubili iz vida da ih moraju prilagoditi i potrebama građana, a ne samo gospodarstva.
Hrvatske plaće i mirovine bile su nedostatne za pristojan život i prije formalnog izbijanja krize, pa je većina građana danas zadužena zbog potrebe, a ne zbog luksuza. Zbog toga ni odricanja ne smiju biti jednostrana, samo za radnike i umirovljenike, ističe Sever.
Nismo vidjeli prijedlog Ministarstva financija na čemu se sve u proračunu može štedjeti, posebice na investicijama i poticajima, niti smo od poslodavaca čuli jesu li spremni na smanjenje menadžerskih plaća i dobiti.
Sada je vrijeme za ulaganje u znanost i naobrazbu, pogotovo obrazovanje zaposlenika uz rad, a Pelješki most i sportske dvorane treba ostaviti za druge prigode, kaže Sever.
Sindikati podupiru HNB
I sindikati podupiru napore HNB-a na očuvanju stabilnosti kune, jer su država i građani prezaduženi, a bankarima poručuju da se suzdrže od povećanja kamata i zahtjeva za rastom tečaja jer su godinama jako dobro zarađivali na hrvatskom gospodarstvu i građanima.
Krajem prošle godine ukupni krediti stanovništvu nadmašili su iznos od 126 milijardi kuna, a inozemni dug je krajem studenog prešao 38 milijardi eura, pokazuju podaci NHS-a.
Uspoređujući podatke od 1996. do kraja 2008. godine, plaće su u tom razdoblju porasle 2,7 puta, mirovine, 2,3 puta, naknade za nezaposlene 1,3 puta, a dug stanovništva bankama čak 19,2 puta.
Sever je također poručio da se mirovinski sustav, unatoč problemima na koje već godinama ukazuju sindikati, ne može mijenjati preko noći, a pogotovo "lomiti preko koljena". Za promjene u mirovinskom sustavu nužna je ozbiljna rasprava u koju moraju biti uključeni i sindikati i umirovljeničke udruge.
Sindikalna košarica NHS-a minimalnih životnih troškova četveročlane obitelji za siječanj iznosi 6.595 kuna, što je za 0,11 posto više nego u prosincu. Prosječna neto plaća isplaćena u prosincu pokrivala je čak 81,83 posto košarice, no to je izuzetan slučaj jer su u plaće uračunate i božićnice.
To pokazuje i košarica za umirovljenike koja je iznosila 3.566 kuna, što je za 0,19 posto više nego u prosincu, a prosječnom mirovinom moglo se pokriti svega 59,62 posto košarice. (Hina)