Britanski premijer najavio inicijativu "britanski poslovi za britanske radnike", a češka vlada useljenicima nudi besplatan povratak kućama
U Europskoj uniji sve je izglednije da će strani radnici, a posebno oni koji ne dolaze iz članica EU, biti prve žrtve masovnih otpuštanja uzrokovanih ekonomskom krizom.
Britanski premijer Gordon Brown pozvao je na donošenje inicijative "britanski poslovi za britanske radnike", a slični izljevi nacionalizma na tržištu rada pojavili su se čak i u Rumunjskoj.
Britanski tisak javlja kako je tamošnja vlada odlučila pripremiti svojevrsne smjernice kojima će upozoriti poslodavce koji sudjeluju na javnim natječajima na njihovu društvenu odgovornost, čime zapravo žele potaknuti zapošljavanje isključivo britanskog stanovništva, gdje god je to moguće. Na ovaj su potez doslovno bili prisiljeni, nakon niza prosvjeda protiv unajmljivanja stranih građevinskih radnika za gradnju naftne rafinerije u Lincolnshireu.
Također, prema pisanju britanskih medija nezadovoljni građani su zbog porasta nezaposlenosti odlučili prosvjedovati protiv svih kompanija koje zapošljavaju strane useljenike.
Češka i Rumunjska šalju useljenike kućama
Međutim, i u drugim državama raste netrepeljivost prema stranim radnicima. Tako je primjerice češka vlada ponudila besplatnu avionsku kartu i 500 eura naknade stranim radnicima koji se nakon što izgube posao dobrovoljno vrate u svoju domovinu. Naravno, ova je inicijativa naišla na oštre kritike u Bruxsellesu.
Kada je nedavno upitan ne provodi li protekcionističku politiku, češki premijer Mirek Topolánek objasnio je da bi se ti radnici ionako trebali vratiti u svoju domovinu, jer nisu građani Europske unije, a većina njih nema ni ispravne vize.
Na prosvjed su se odlučile i stotine kineskih radnika koje pred Kineskom ambasadom u Bukurešku, traže povratak u svoju zemlju nakon što im poslodavci, mahom iz građevinskog sektora, nisu isplatili plaće.
Inače, rumunjske su kompanije sve do nedavno zapošljavale na tisuće radnika iz azijskih zemalja, budući da njihovo tržište nije moglo zadovoljiti potražnju, u tada brzorastućem, građevinskom sektoru. Međutim, zbog velikih gubitaka koje je građevinski sektor pretrpio, strani radnici poslodavcima su postali višak.
Službenik iz Rumunjsko-kineske gospodarske komore, Gabriel Ghelmegeanu Associated Pressu je izjavio da su "stotine, ako ne i tisuće" kineskih radnika u Rumunjskoj potpuno bespomoćni. (V. K.)
Izvor:
EurActiv