Stopa nezaposlenosti do kraja 2009. u EU će porasti za 1,6 posto, što bi značilo da će bez posla ostati otprilike 3,5 milijuna ljudi
Prema posljednjim podacima tržište rada u Europskoj uniji počelo je osjećati utjecaj financijske krize, a sve više tvrtki počelo je objavljivati sanacijske programe.
Tako je u Europskoj uniji u prosincu 2008. i siječnju 2009. godine postotak nezaposlenih iznosio 7,4 posto, što je povećanje od 0,6 posto u odnosu na godinu ranije. Stanje u SAD-u je još teže, pa je tako u godini dana postotak nezaposlenih porastao za 2,3 posto.
Međutim, iako je nezaposlenost još uvijek u porastu, značajno je napomenuti kako analitičari smatraju kako je najgori val prošao, te kako do masovnijih otpuštanja više ne bi trebalo doći. Razlog optimizmu uglavnom se krije u tome što je većina država već donijela sanacijske programe i državne poticaje za tvrtke u krizi.
Predviđanja
Predviđa se da će u slijedeće dvije godine u svijetu stopa nezaposlenosti rasti, ali usporenim tempom. Tako će stopa nezaposlenosti do kraja 2009. u Europskoj uniji porasti za 1,6 posto, što bi značilo da će bez posla ostati otprilike 3,5 milijuna ljudi, dok će u sljedeće dvije godine stopa nezaposlenosti porasti za 2,5 posto.
Najugroženiji sektori dalje će biti automobilski, drvoprerađivački, tekstilni i financijski gdje se očekuje najveći val otpuštanja, prvenstveno zbog smanjenja potrošnje, tj. štednje.
U navedenim sektorima je od početka krize, listopad 2008. pa do siječnja 2009. otpušteno preko 100.000 radnika. Jedini sektor koji je u tom razdoblju poslovao s plusom i u kojoj je otvoreno najviše radnih mjesta je trgovina. Naime, samo u Velikoj Britaniji je u protekla četiri mjeseca otvoreno 21.000 radnih mjesta.
Najugroženije skupine
Kada se govori o najugroženijim skupinama zaposlenika, prvi na udaru krize su se našli mladi i oni s ugovorima na određeno vrijeme. Međutim, otkazi su najviše utjecali na starije zaposlenike koji sada imaju veoma ograničene mogućnosti zaposlenja, zatim strani državljani koje se sve više šalje u zemlje iz kojih su došli.
Najveći problem nezaposlenima predstavljaju sve skuplji uvjeti života i opća poskupljenja prehrane i energenata unatoč tome što je od početka krize cijena nafte pala na veoma nisku razinu. Stručnjaci predviđaju kako će za održanje socijalnog mira u predstojećoj godini biti ključno zadržati cijene stanovanja i ostalih davanja na ovim razinama. (D. P.)
Izvor: