Osim smanjenja direktorskih plaća, javna poduzeća moraju smanjiti troškove voznog parka, telefoniranja, promocije i marketinga te reprezentacije
Povećanje likvidnosti i značajne uštede u javnim poduzećima biti će važan dio Vladinih antirecesijskih mjera, zaključeno je nakon sastanka premijera Ive Sanadera i resornih ministara s predsjednicima uprava i nadzornih odbora 19 tvrtki u većinskom državnom vlasništvu.
Iako bi prema programu štednje navedene tvrtke trebale smanjiti sve neproizvodne troškove, kao i one koji se ne tiču osnovne djelatnosti, poput troškova voznog parka, promocije i marketinga, reprezentacije te troškova telefoniranja, na sastanku je također zaključeno kako nema smisla da plaće direktora javnih poduzeća budu od dva do tri puta veće od plaće premijera države, piše Antonio Mandir u Večernjem listu.
Tek sitna ušteda
"Otvorili smo temu menadžerskih plaća i predložili da se u mjerama štednje one stave u odnos prema plaćama državnih dužnosnika, prije svega ministara i predsjednika Vlade. Često se događa da neki od direktora imaju od dva do tri puta veću plaću od premijera", rekla je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor.
Međutim, rezanje direktorskih plaća je tek simbolična mjera koja se ne može bitno odraziti na uštede u javnim poduzećima, budući da se ekstremno visokim plaćama može pohvaliti manji broj njih, dok ih većina u javnim poduzećima ima nižu plaću od premijerove.
Ipak, deset je direktora javnih tvrtki Vladi već izložilo svoje planove uštede u rezanju neproduktivnih troškova. Oni su usmeno predočili plan uštede od 1,5 milijarda kuna u ovoj godini.
Nema otpuštanja radnika
Potrebno je napomenuti da antirecesijskim mjerama nije predviđeno otpuštanje radnika u javnim poduzećima, a politika plaća bit će dodatno analizirana pošto je čelnik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, podsjetila je Kosor, rekao da bi prihvatio zamrzavanje plaća u državnim i javnim službama ako bi to spasilo radna mjesta i ako bi se plaće zamrznule i u ostalim sektorima.
"Svi su direktori rekli da nitko od radnika neće biti otpušten. Jedini odljev radnika bit će odlazak u mirovinu", rekla je Jadranka Kosor, dok je ministar Šuker dodao da bi "plaće radnika javnih poduzeća trebale ubuduće pratiti plaće u državnim i javnim službama".
Vlada će pomoći javnim poduzećima u problemima s likvidnošću, a dio će se sredstava namaknuti iz ušteda koje su najavljene, a koje bi, računa li se da je deset tvrtki najavilo uštedu 1,5 milijarda kuna, mogle ukupno iznositi i tri milijarde kuna u 2009. (V. K.)
Izvor:
Večernji list