Čak 90 posto ispitanika smatra da njihov potencijali nije prepoznat
Kako bi tvrtke uspješno prebrodile krizu neophodno je srezati određene troškove poslovanja, ali se također mora računati i na angažman te produktivnost zaposlenika koji svojim idejama i radom mogu stvarati novu vrijednost koja može stvarati novu potražnju.
Međutim, anketa provedena na MojPosao pokazuje da potencijal zaposlenika ostaje neiskorišten. Tako naime misli 52 posto ispitanika, od njih 524 koliko ih je sudjelovalo u anketi.
Loš menadžment
Nesposobnost nadređenog, neprilagođenost okruženju ili slaba motivacija neki su od glavnih razloga zbog kojih sav potencijal zaposlenika na radnom mjestu ostaje neiskorišten, bilo da se zanemaruje ili oni sami ne žele pokazati koje sve vještine i znanja posjeduju.
Među zaposlenicima čiji potencijal ostaje neiskorišten, znatan dio njih istaknuo je da nisu podobni poslodavcu, diskriminirani su, poslovanje im je loše organizirano, nadređeni im nije spreman na kompromise ili ne rade u svojoj struci, pa ne mogu ostvariti potencijale.
Osobni interesi
Također, nekolicina ih se požalila na nedostatak prilika za dokazivanje, dok ih je nekoliko istaknulo da će im se u vrijeme nestabilnog gospodarstva pružati sve manje prilika za razvoj jer se svaki zaposlenik bori za svoje radno mjesto i gleda osobne interese.
Nešto više od trećine ispitanika (38 posto) samo je djelomično zadovoljno iskorištenošću svojih potencijala na radnom mjestu. Dio njih naveo je da bi mogli biti znatno produktivniji i inovativniji kada bi radili dinamičniji, kreativniji ili posao u struci.
Tek rijetki zadovoljni
Neki su zaposlenici istaknuli da ih se na njihovom poslu još uvijek nedovoljno cijeni jer nemaju dugogodišnje radno iskustvo, dok je par ispitanika obrazložilo da rade unutar sustava u kojima nije dozvoljeno testiranje novih metoda rada, pa nemaju mogućnost pokazati sav svoj potencijal.
Zabrinjavajuće je pak da samo 10 posto zaposlenika smatra da je njihov potencijal dovoljno iskorišteni, i to prvenstveno zbog toga što su, kako navode, na to prisiljeni zbog prirode svog posla, a ne zbog osobnih želja i ambicija. (V. K.)