Iako US News & World Report Hrvatsku svrstava među najrizičnije zemlje, procjenjujući da neće izbjeći kolaps, MMF smatra da je Hrvatska srednje pogođena krizom
Međunarodno monetarni fond (MMF) još je jednom uništio nade u bilo kakav skori oporavak svjetskog gospodarstva. Naime, u svojim najnovijim prognozama o globalnoj ekonomiji, MMF procjenjuje da će globalni BDP potonuti za 1,3 posto, dok se prije nekoliko mjeseci očekivao pad od svega 0,5 posto.
Što se tiče Hrvatske, MMF u najnovijem dokumentu World Economic Outlooka (WEO) najavljuje da će Hrvatska ove godine imati pad BDP-a od 3,5 posto. U idućoj godini pak očekuje se stagnacija, odnosno skromni rast od svega 0,3 posto, piše Marina Klepo u Jutarnjem listu.
Za razliku od pojedinih medija, poput US News & World Reporta koji Hrvatsku svrstava među najrizičnije zemlje, procjenjujući da neće izbjeći kolaps, MMF nešto drukčije gleda na utjecaj krize i Hrvatsku svrstava među srednje pogođene zemlje.
Najgori scenarij obustava kreditiranja
Najcrnji scenarij za regiju dogodit će se ako zapadnoeuropske banke obustave kredite istoku Europe jer će refinanciranje dugova postati nemoguće, a nastajuća tržišta moraju vratiti čak 1,8 trilijuna dolara. “Rezultat će biti kolaps financijskog i realnog sektora u mnogim nastajućim ekonomijama, ali i u nekim razvijenim zemljama”, navodi se u WEO-u.
U grupu najosjetljivijih MMF ponajprije ubraja tri baltičke zemlje i one koje su već zatražile pomoć MMF-a (Mađarska, Srbija i Rumunjska), ali i neke potencijalne klijente poput Turske i Bugarske.
Nesređen financijski sustav
Razvijena tržišta još su više pogođena. U eurozoni, primjerice, očekuje se pad BDP-a veći od četiri posto. No, Fond ostavlja mogućnost za ugodna iznenađenja ako europske zemlje poduzmu "odlučne, cjelovite i koordinirane mjere" u financijskom sustavu.
Najveći problem za globalnu ekonomiju, naime, i dalje je nesređen financijski sustav, čiji se gubici sada procjenjuju na čak četiri bilijuna dolara. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list