U javnim službama i upravi neto plaće su u godinu dana nominalno porasle za 7 do 14 posto, dok je u najugroženijim sektorima zabilježen neznatni rast
I dok sindikati javnih službi među članstvom provode referendum o štrajku te neprestano naglašavaju kako će se ustrajno boriti za svoja prava i više plaće, sa svakom mjesečnom objavom podataka Državnog zavoda za statistiku o plaćama i zaposlenosti stižu sve jasniji signali kako su zaposlenici u privatnom sektoru, za razliku od javnog, znatno pogođeniji recesijom.
Prema najnovijim podacima o neto plaćama, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u veljači je iznosila 5.230 kuna, što je za 77 kuna ili za 1,4 posto manje nego u siječnju. Kada se u obzir uzme i inflacija, plaće su realno bile manje za dva posto.
U usporedbi s veljačom 2008., prosječna je plaća nominalno bila viša za 4,8 posto (237 kuna) dok je realno gotovo stagnirala (porasla je 0,5 posto).
No, promotri li se struktura po djelatnostima, jasno se naziru skupine koje su jače, odnosno slabije pogođene padom ukupne ekonomije, piše Jadranka Dozan u Poslovnom dnevniku.
Strah od gubitka posla
Tako su u javnim službama i upravi neto plaće u veljači, u odnosu na isti mjesec 2008., bile veće za 7 do 14 posto nominalno (realno za 2,7 do 9,5 posto), dok su npr. u prerađivačkoj industriji plaće i nominalno praktički ostale iste kao lani (porast od 0,7 posto), dok su realno čak i pale za 3,3 posto.
Ništa bolja situacija nije niti u trgovini koja je također jedna od značajnijih djelatnosti po broju zaposlenih. Tamo su plaće u godinu dana porasle za 2,5 posto nominalno, a realno su pale za 1,6 posto.
Ako se pak pogleda po pojedinim granama industrije, niz ih je na godišnjoj razini zabilježilo i znatno veći pad, a jedna od njih je i proizvodnja farmaceutskih proizvoda u kojoj su plaće u veljači bile čak 28 posto niže.
Istovremeno, zaposlenici u privatnom sektoru su osim nižim plaćama, daleko izloženiji i gubitku posla. Primjerice, na kraju prvog tromjesečja u prerađivačkoj industriji bilo je zaposleno 237.200 zaposlenih, dok ih je još početkom godine bilo 250.250. Dakle, u samo tri mjeseca izgubljeno je više od 13.000 radnih mjesta.
Satnica 32,39 kuna
Državni zavod za statistiku također je objavio i podatke o visini prosječnih plaća po satu u veljači ove godine. Tako je u veljači bilo 158 plaćenih sati, što je za 8,7 posto manje nego u prijašnjem mjesecu. Najveći broj plaćenih sati bio je u djelatnosti Vodeni prijevoz (179), a najmanji broj (150) u djelatnosti Obrazovanje.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po satu u veljači je iznosila 32,39 kuna što je u odnosu na siječanj bilo više za 6,6 posto, a u odnosu na veljaču lani više za 10,7 posto.
Bruto plaća po satu iznosila je 46,71 kunu što je u odnosu na siječanj bilo više za 6,3 posto, a u odnosu na veljaču prošle godine više za 9,8 posto. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik