Zbog povećanog gašenja radnih mjesta HZZ je povećao svoje procjene rasta nezaposlenosti na godišnjoj razini sa 10 na 18 posto
Ovoga je travnja zabilježena 7,6 posto veća stopa nezaposlenosti nego prije godinu dana, a u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje bile je registrirano 263.785 nezaposlenih osoba. To je 18.580 osoba više nego li ih je na HZZ-u bilo u travnju prošle godine.
Rast nezaposlenosti na godišnjoj razini prvi je put uočen u veljači, kada se broj nezaposlenih povisio za 1 posto, a nastavljen je u ožujku kada se broj nezaposlenih povećao za 4,6 posto u odnosu na ožujak 2008. godine, piše Igor Medić u business.hr-u.
Poslodavci su bili u pravu
"Došlo je do negativnih trendova i pada gospodarskih aktivnosti, odnosno pada BDP-a, pa smo morali revidirati na više procjenu da će prosječan broj nezaposlenih ove godine porasti 10 posto – rast će stoga biti 18 posto", napominje Darko Oračić iz službe za statistiku HZZ-a.
"Sada se vidi da su prognoze poslodavaca bile točne. Unatoč sindikalnim napadima da smo katastrofičari, ovo je najdirektnija posljedica krize koja je zahvatila realni sektor", rekao je glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Đuro Popijač.
On napominje da se poslodavce napadalo kad su govorili da na dan bez posla ostaje 150 ljudi, a sada je taj broj višestruko veći. Naime, ako se zna da je izravno iz radnog odnosa na HZZ u travnju došlo čak 12.809 osoba, ispada da je dnevno bez posla ostajalo 427 radnika.
Daljnja neizvjesnost
"Rast nezaposlenosti odrazit će se i na državni proračun. Više će se izdvajati za naknade za nezaposlene, bit će manje uplata u mirovinske fondove i za zdravstveno osiguranje", rekao je Popijač.
Komentirajući revidirane procjene HZZ-a o godišnjem rastu nezaposlenosti i približavanje njihovoj procjeni o rastu od skoro 20 posto, Danijel Nestić s Ekonomskog instituta je rekao kako je HZZ državna institucija i stoga je uvijek konzervativniji. No, sada se pokazalo kako su na EIZ-u bili u pravu.
"Kriza snažno pogađa realni sektor i jedino je pitanje hoće li doći do još snažnijeg pada gospodarskih aktivnosti ili će se one donekle stabilizirati na sadašnjoj relativno niskoj razini", smatra Nestić. (V. K.)
Izvor:
business.hr