U krizi se pojavljuju nova zanimanja i alternativni oblici zarade
Kako se u svijetu sve učestalije zatvaraju radna mjesta, a milijuni ostaju bez posla, u zemljama koje je kriza najsnažnijje pogodila, primjerice SAD-u i Velikoj Britaniji, domišljati posloprimci spremni su raditi neobične poslove kako bi popravili kućni budžet ili jednostavno preživjeli.
Snalažljivi Amerikanci tako dodatnu zaradu često pronalaze u vlastitom susjedstvu, pa šeću pse bogatih i prezaposlenih stanovnika Manhattana za 16 dolara po satu ili pak razgovaraju, tj. prave društvo nekoj starijoj, financijski dobro situiranoj, a osamljenoj osobi za otprilike 20 dolara po satu.
Slične svote mogu se zaraditi i kartanjem, igranjem šaha sa usamljenom osobom ili, primjerice, ispunjavanjem porezne prijave onima koji to ne znaju sami učiniti, piše Ivana Knežević u Vjesniku.
Posao iz snova opravdao naziv
Budući da je aktualna kriza zatresla gotovo cijeli svijet, jedan oglas koji se pojavio prije nekoliko mjeseci i kojim se nudio posao iz snova, malo je koga ostavio ravnodušnim. Naime, prošlog je tjedna, među 34.000 kandidata izabran čuvar australskog otoka Hamilton, koji će za oko 600.000 kuna, šest mjeseci istraživati plaže, sunčati se, šetati, roniti i svaki tjedan objavljivati blog s fotografijama i videospotovima. Kako mu i sam naziv govori, ovo radno mjesto je "posao iz snova".
Kako kriza nije zaobišla ni Hrvatsku, kod nas se također mogu pronaći zanimljivi, a k tome i realni poslovi, u skladu sa svjetskim trendovima. Tako se početkom godine na portalu MojPosao pojavilo nekoliko oglasa za potpuno "nove poslove".
Hrvatska prati trendove
Jedan od njih je "nightlife guide", vodič za noćni život, tj. osoba koja bi vodila strane turiste i sugerirala im mjesta za izlaske. Također, raspisan je bio i oglas za osobu koja bi nosila kostime i animirala goste u vrijeme karnevala, a objavljeni su i oglasi za DJ-a te frizera za pse, ističe voditelj odjela za odnose s klijentima na portalu MojPosao Marko Oltean.
"U vrijeme recesije ljudi se nastoje što bolje snaći kako bi opstali i omogućili si normalan život. Kao što se to nerijetko pokazalo u povijesti, krizna vremena potiču ljude na dodatne aktivnosti, a samim tim raste i njihova kreativnost, kako u preživljavanju, tako i u osmišljavanju novih izvora zarade", ističe Oltean.
No, upozorava kako izmišljanje novih radnih mjesta ipak nije realno. "Situacija u kojoj su mnoge tvrtke u vrijeme krize prisiljene otpuštati zaposlenike javlja se upravo zbog toga što je dio tih radnih mjesta bio osmišljen na brzinu i nije postojala realna potreba za određenim zaposlenicima, a u vrijeme obilja zapošljavanje je također jedna od mjera kojima tvrtke nastoje potencirati rast. No, takva su radna mjesta prva na udaru krize i postoji velika mogućnost da se ukinu", navodi on.
Naglašava ujedno kako su mnoga od tzv. novih radnih mjesta postojala i prije krize, no sad su zanimljivija jer daju ljudima nadu da postoje alternativni načini zarade koji ne podrazumijevaju klasično radno vrijeme od osam sati. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik