Dok su neki trgovci već počeli primjenjivati ovaj recept, drugi mu se protive i smatraju da je vraćanje radne nedjelje jedna od glavnih preduvjeta za spas trgovine
Suprotno dosadašnjim taktikama trgovaca o produženju radnog vremena kao poticaja prodaji, direktor Ilirika nekretnina Žarko Kovačić predlaže trgovačkim centrima smanjenje radnog vremena, odnosno kasnije otvaranje i/ili ranije zatvaranje, piše Ivan Pandžić u Poslovnom dnevniku.
Također, Kovačević i vlasnicima centara u Zagrebu i kontinentalnoj Hrvatskoj predlaže da ne iskoriste mogućnost rada nedjeljom tijekom srpnja i kolovoza kada nema dovoljno kupaca. Pritom se vodi podacima o 17-postotnom padu maloprodaje u prvom tromjesečju u odnosu na isto razdoblje 2008., te činjenicom da zbog pada prodaje zakupci u trgovačkim centrima više ne mogu izdržati cijene zakupa.
Zatvaranje trgovina najgora opcija
On navodi primjer američke grupacije Westfield, koja je u dogovoru sa zakupcima, odlučila sat vremena kasnije otvarati centre i zatvarati ih pola sata ranije te je na taj način prosječna trgovina u njihovih 55 trgovačkih centara godišnje uštedjela pola milijuna eura.
"Zakupcima u trgovačkim centrima je drastično pala prodaja i traže niže zakupnine ili prijete odlaskom. Vlasnicima centara je važno zadržati zakupce i zbog toga pristaju na niže zakupnine. No, snižavanje cijena ne može ići unedogled. Skraćivanje radnog vremena omogućilo bi svima uštede i zadržavanje stabilnih cijena zakupa. Najgora je opcija zatvaranje trgovina", objašnjava Kovačić.
Međutim, reakcije na Kovačićevu ideju su dvojake, pa dok jedni već primjenjuju ideju, drugi je smatraju čistim promašajem.
Drugačija kultura kupnje
Voditelj zagrebačkog trgovačkog centra Mandi, Dragutin Mamić kažu kako oni provode konzultacije sa zakupcima o skraćivanju radnog vremena. Njihova istoimena trgovina namještajem je već pomakla otvaranje za jedan sat i razmišljaju o novom skraćenju.
"Ideja se pokazala jako dobrom. U tjednu smo uštedjeli sedam sati i drukčije smo rasporedili radnike. Zakupci sve više traže niže zakupnine zbog pada prodaje i pregovaramo o skraćenju radnog vremena. Najnezgodnije je prehrambenim tvrtkama. Razmatramo i opciju nerada nedjeljom tijekom ljeta zbog malog broja kupaca. Vjerujem da ćemo ostvariti znatne uštede", kaže Mamić.
S druge strane, Slobodan Školnik, predsjednik Uprave Fliba Emmezeta Hrvatska, protivi se skraćivanju radnog vremena. Školnik smatra da se primjeri iz SAD-a ne mogu prenositi u Hrvatsku jer je drukčija kultura kupnje. Prema njegovom mišljenju, jedini lijek za trenutne teškoće trgovaca je vraćanje radne nedjelje, te čak i produživanje radnog vremena radnim danom ako se ukaže potreba.
Gubitci zbog svježe hrane
I konzultant za trgovinu Damir Horvat smatra da skraćivanje radnog vremena i nerad nedjeljom nije dobra ideja.
"Rad sedam dana stvara kontinuitet i donosi uštede. Prehrambeni lanci u trgovačkim centrima imaju velike štete na svježoj hrani kada je ne mogu prodavati cijeli tjedan. Uštede na režijama i radnicima zbog nerada nedjeljom i kraćeg radnog vremena ne pokrivaju trošak koji imaju trgovci. Ako smanjimo plaće, opet pada kupovna moć, a onda znači da bi opet trebali skratiti radno vrijeme i tako u krug", zaključuje Horvat. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik