Više vladina miješanja u gospodarstvo, više ekonomskog nacionalizma i protekcionizma i manje rizika u poslovanju
Kapitalizam kakav smo dosad poznavali će nakon globalne krize izgledati bitno drugačije. Dapače, temeljno će se izmijeniti, pa će novi kapitalizam podrazumijevati znatno veći angažman države u gospodarstvu, više papirologije i manje poduzetničkih sloboda.
Ukratko, dogodit će se ono što je većini ekonomista dosad uglavnom bilo nespojivo sa slobodnim tržišnim gospodarstvom, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
Zaključak je to većine (60 posto) od 418 menadžera koji su sudjelovali u istraživanju koje je proveo Economist Intelligence Unit (EIU), skupina stručnjaka vezanih uz tjednik The Economist.
"Baš kao i u vrijeme Velike ekonomske krize 1930-ih, sadašnja je kriza trajno promijenila način na koji vlast i poslovni ljudi vide svijet", ocijenio je jedan od sudionika u EIU-ovu istraživanju. Također, gotovo tri petine ispitanika smatra da je sadašnja kriza nepovratno promijenila obrazac kapitalizma kakav je svijet upoznao u protekla tri desetljeća.
Potpuno slobodno tržište više nije IN
Anketirani menadžeri smatraju da u razdoblju pred nama možemo očekivati više vladina miješanja u gospodarstvo, više ekonomskog nacionalizma i protekcionizma i manje rizika u poslovanju, ali i sporiji gospodarski rast.
Zanimljivo je da većina ispitanika pozdravlja "novu realnost", koja uključuje i intervencije države u bankarski sektor, pa čak i veću papirologiju, koja je dosad bila noćna mora za najveći dio poduzetnika. S druge strane, čini se da pojave poput slobodne trgovine i slobodnog tržišta kojim upravlja "nevidljiva ruka" više nisu "u modi", jer ih i sami menadžeri smatraju – prošlošću.
Također, čak 70 posto menadžera podržava angažman države u bankarskom sektoru, uključujući tu i nacionalizaciju banaka, pa čak i pod cijenu sporijeg gospodarskog rasta.
Uz to, mnogi ispitanici vjeruju da će se psihološki učinci sadašnje recesije osjećati još godinama. Svjesni su i da će se morati prilagoditi novim okolnostima, ali smatraju da će to ipak osigurati svijet s manje rizika za poslovanje. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list