Podaci Eurostata pokazuju da je pad BDP-a u EU veći od očekivanog, a analitičari hrvatskih banaka predviđaju sličan scenarij u Hrvatskoj
Podaci europske statističke agencije Eurostat za prvo tromjesečje ove godine dokazuju da su zemlje Europske unije snažno pogođene recesijom. Naime, BDP je u EU pao za 4,4 posto na godišnjoj razini te za 2,5 posto u odnosu na posljednji kvartal 2008., navodi se u Tjednim analizama Privredne banke Zagreb.
Najveći se pad na godišnjoj razini dogodio baltičkim zemljama, pa je BDP Letonije pao 18,6 posto, a pad BDP-a redom bilježe i sve tranzicijske zemlje, piše Tanja Ivančić Belošević u Večernjem listu.
Manja potrošnja šteti gospodarstvu
Dakle, sve je očiglednije da su ranije prognoze o padu EU gospodarstva bile netočne, a analitičari Privredne banke ističu da se ni Hrvatsko gospodarstvo ne može nadati blažem padu. PBZ također podsjeća da su oni već ranije u 2009. predviđali pad BDP-a veći od 3 posto.
Zdeslav Šantić, analitičar RBA, ističe pak da njihova procjena za prvo tromjesečje predviđa pad BDP-a od 6,9 posto na godišnjoj razini, (-7,4 tromjesečno). Glavni krivac pada je slabija osobna potrošnja, kao i manjak investicija, a dobra posljedica je pad neto izvoza odnosno smanjenje uvoza. No, taj će se povoljan učinak dugoročno izgubiti. Slične ili tek malo manje naglašene negativne trendove možemo očekivati i u nastavku godine.
Blagi oporavak tek 2010.
Pad godišnjeg BDP-a, procjenjuje Šantić, bit će 3,2 posto, a zabrinjavaju ga i potencijali budućeg hrvatskog rasta, jer, tvrdi, dva posto neće biti dovoljno. Šantić upozorava da Hrvatska nije u potpunosti provela sve reforme, a kriza dodatno oslabljuje privatni sektor.
Analitičar Erste banke Alen Kovač smatra da će se pad povjerenja potrošača, nepovoljni trendovi na tržištu rada te sporiji rast kredita nego u proteklim godinama loše odraziti na osobnu potrošnju. S druge strane, poduzeća suočena s padom potražnje i nepovoljnim poslovnim okruženjem te težim pristupom kreditiranju smanjit će ulaganja. Zato se svi ekonomisti slažu da će nezaposlenost nastaviti rasti i u idućoj godini, jer će se tržište morati početi privikavati na nove uvjete.
Kovač objašnjava da se u 2010. može očekivati tek blagi oporavak gospodarske aktivnosti, koji će velikim djelom biti pod utjecajem oporavka u glavnim gospodarstvima EU. (V. K.)
Izvor:
Večernji list