Kazna za nepoštivanje radnog vremena trgovina iznosi između 50.000 i 250.000 kuna
Zatvaranje lokala na mjeseca dana i drakonske kazne, moguće su sankcije za sve vlasnike trgovina koji otvore svoja vrata kupcima na blagdane i nedjeljom iza 14 sati, a pod izlikom sajma proglašenog u gradu.
Odgovor je to Ministarstva gospodarstva i Državnog inspektorata svim trgovcima koji su otvorili svoja vrata na Hvaru, u Dubrovniku, Umagu, ili to tek planiraju učiniti u gradovima poput Krka i Opatije te ostalima. Naime, lokalne su vlasti u tim gradovima proglasile dane blagdana, pa čak i čitav mjesec, sajmišnim mjesecom, misleći da na taj način "legalno zaobilaze zakon", piše Bojana Mrvoš-Pavić u Novom listu.
Međutim, unatoč svim uočenim zakonskim manama, ipak nemaju legalnog uporišta za ovakav potez. Naime, prema Zakonu o trgovini, trgovine blagdanom ne rade, a nedjeljom pak od 1. lipnja do 1. listopada te ponovo u prosincu mogu raditi od 7 do 14 sati.
Prodavaonica nije štand
Ta se pak odredba ne odnosi na radno vrijeme klupa na tržnicama, prodavaonica unutar zatvorenog dijela tržnica, tiska, cvjećarnica, suvenirnica i na prigodnu prodaju. Budući da se tu podrazumijevaju sajmovi i izložbe, oni dakle po zakonu mogu raditi sukladno radnom vremenu tržnica na malo i prigodnoj prodaji. Drugim riječima, sajmovi se mogu održavati, a lokalna uprava može i čitav grad proglasiti sajmišnim mjestom, no prodavaonica ne može biti sajmišni štand.
"Prigodna prodaja na sajmovima i izložbama ne može se obavljati u prodavaonicama te se od svih očekuje da se drže zakona", ističe glasnogovornik Ministarstva gospodarstva Tomislav Mazal, napominjući kako je zakonom jasno definirano da je prigodna prodaja, prodaja na sajmovima, izložbama i slično. U svakom slučaju, trgovina na malo izvan prodavaonica.
Inspektori će postupati prema Zakonu
Iz Državnog su inspektorata poručili da će njihovi inspektori, u prodavaonicama koje se ne budu pridržavale radnog vremena, poduzimati mjere predviđene Zakonom o trgovini. Također, i oni ističu da prigodna prodaja nipošto nije prodaja unutar prodavaonica.
Prema zakonu, kazna za nepoštivanje radnog vremena trgovina iznosi između 50.000 i 250.000 kuna koje će se, dakako, naplaćivati trgovcima, no ne i gradonačelnicima odnosno lokalnim upravama, koje su u svojim gradovima proglasile trgovine otvorenima zbog sajmišnih dana.
U Središnjem državnom uredu za upravu nisu se još bavili ovom problematikom, ističe državni tajnik Antun Palarić, pa nemaju stava o tome, baš kao niti ministar turizma Damir Bajs.
On je izjavio da je Zakon o trgovini, turizmu već "progledao" kroz prste, jer je rad nedjeljom trgovinama u sezoni dopušten, pa makar i do 14 sati. Bajs ističe da je zakon usvojen, na snazi je, i treba ga poštovati, a budući da nije u njegovom resoru, više od toga nije želio komentirati.
Vlada i dalje ne popušta
Međutim, komentara su imali sudionici Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV), na kojem je predsjednik GSV-a, Damir Jakuš istaknuo da je neprihvatljivo da se zakon odnosi samo na neke radnike, već ga je potrebno prilagoditi svima. No, potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor mu je odgovorila da će Vlada svoj konačni sud o neradnoj nedjelji dati nakon isteka roka od šest mjeseci koliko će se pratiti učinci Zakona o trgovini. Što se tiče proglašavanja sajmenih dana po gradovima i rada trgovina, Kosor je dodala da Državni inspektorat mora raditi svoj posao, a još ne zna hoće li biti kažnjavanja zbog rada nedjeljom. (V. K.)
Izvor:
Novi list