Na sjednici GSV-a predloženo proširenje ovlasti Financijskoj policiji i Poreznoj upravi, kažnjavanje poslodavaca po svakom oštećenom radniku te čak i zabranjivanje obavljanja djelatnosti
Gospodarsko-socijalno vijeće odlučilo je formirati radnu skupinu koja će za 15 dana GSV-u predložiti rješenja za reguliranje rada nedjeljom, ali ne samo za trgovinu nego za sve djelatnosti i sve zaposlene.
U radno tijelo će ući po dva predstavnika sindikata i poslodavaca, a resorno ministarstvo dat će onoliko ljudi koliko bude potrebno za izradu prijedloga koji će doći na GSV, piše Tomislav Grdić u Vjesniku.
"Radna skupina će predložiti mjere koje će se provoditi kroz određene zakone, uključujući Zakon o radu, koje bi osigurale poštovanje prava svih zaposlenih, na tjedni odmor i pravo da ne moraju raditi svaku nedjelju tijekom cijele godine", izjavio je predsjednik GSV-a Damir Jakuš te dodao da se neće ići na zabrane.
Odluke suda se moraju poštivati
Potpredsjednica Vlade i GSV-a Jadranka Kosor je naglasila da je ova rasprava dogovorena i prije odluke Ustavnog suda o ukidanju zabrane rada nedjeljom. Međutim, Ustavni sud je u međuvremenu donio svoju odluku, a Kosor je samo komentirala kako se odluke te institucije moraju poštovati.
Na sjednici je bilo prijedloga da se rad nedjeljom riješi kućnim i granskim kolektivnim ugovorima, da se povede drukčija briga o evidenciji radnog vremena, a spominjano je i proširenje ovlasti Financijskoj policiji i Poreznoj upravi. Također, predloženo je da se poslodavcima ubuduće, za prekršaje ne izriču jedinstvene kazne već kazne za svakog pojedinog oštećenog radnika.
Novi zakon o minimalcu?
Potpredsjednice Vlade je istaknula da GSV namjerava osigurati učinkovito otkrivanje i strože sankcioniranje onih koji krše prava radnika, te istovremeno osigurati prostor poslodavcima za razvoj i širenje djelatnosti i jačanje gospodarstva.
S obzirom na nesporazume oko izračuna minimalne plaće, na GSV-u je dogovoreno da će predsjednik GSV-a u roku sedam dana sazvati sastanak sindikata i poslodavaca iz radno intenzivnih djelatnosti, koji će pokušati dogovoriti zajednički prijedlog, pa bi najvjerojatnije trebale uslijediti izmjene Zakona o minimalnoj plaći. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik