Stanovnici Luksemburga imaju BDP po stanovniku čak 153 posto veći od prosjeka EU
Iako možda mnogi to ne osjećaju na "vlastitom koži", standard građana u Hrvatskoj ipak raste. Pokazuje to izvještaj europskog statističkog ureda Eurostata, koji se odnosi na 2008. godinu.
Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku gledano prema paritetu kupovne moći pokazuje da su hrvatski građani u prosjeku imali 37 posto manje bogatstva nego prosječni stanovnik Europske unije. Konkretno, BDP po stanovniku u Hrvatskoj lani je iznosio 63 posto prosječnog BDP-a po stanovniku u EU, piše Tin Bašić u Poslovnom dnevniku.
Rast ostvaren zaduživanjem
"Standard u Hrvatskoj realno jest rastao, što je odlično. Međutim, ono što zabrinjava jest način na koji je ostvaren taj rast. Naime, ovaj rast kupovne moći po stanovniku ostvaren je zaduživanjem", upozorava nezavisni analitičar Damir Novotny.
On ističe kako zbog krize, mnoge zemlje očekuju drastične padove gospodarstva u ovoj godini, pa Slovenija, primjerice, očekuje pad BDP-a od pet posto.
Prema podacima Eurostata, Slovenci, uz Čehe, Maltežane, Portugalce i Slovake imaju između 10 i 30 posto manji BDP po stanovniku nego cijela EU. Najbogatiji stanovnici Eurospke unije su Luksemburžani, čiji je BDP po stanovniku gledan paritetom kupovne moći čak 153 posto veći od prosjeka EU.
No, za tako visoki BDP djelomično su zaslužni i prekogranični radnici koji, iako značajno pridonose BDP-u Luksemburga, nisu uzeti u obzir kao domicilno stanovništvo.
Norveška druga u Europi
U skupinu zemalja s "natprosječno bogatim stanovništvom" spada još Irska i Nizozemska, gdje je standard građana čak 35 do 40 posto viši od europskog prosjeka. Za njima slijede Austrija, Švedska, Danska, Velika Britanija, Finska, Njemačka i Belgija koje se nalaze u rasponu između 10 i 30 posto više od prosjeka EU.
Izvan EU, građani Norveške uživaju u 90 posto višem BDP-u od prosjeka Unije, što je zapravo druga najviša razina u Europi, dok albanski građani ostvaruju tek 25 posto prosjeka.
U nama susjednim zemljama, BDP po stanovniku u BiH iznosi tek 30 posto prosjeka, u Srbiji 37 posto, a u Crnog Gori 46 posto prosjeka EU.
Inače, Hrvatska je sa svojih 63 posto prosječnog BDP-a po stanovniku, bolja od čak pet članica EU, i to od Litve, Poljske, Letonije, Rumunjske i Bugarske. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik