Rashodi od 2,2 milijarde kuna dodatno se raspodjeljuju, a ukupne uštede iznose 780 milijuna kuna
Hrvatski sabor donio je danas drugi ovogodišnji rebalans državnog proračuna, koji je financijski "težak" oko tri milijarde kuna.
Rebalansom, koji je u očekivanju onog trećeg, kojim će se navodno puno snažnije rezati proračunski rashodi, preraspodjeljuju se proračunski rashodi u iznosu 2,2 milijarde kuna te dodatne uštede od 780 milijuna kuna.
Budući da je rebalans proračuna rađen uz projekciju pada BDP-a za 4,5 posto u ovoj godini te inflaciju od 2,7 posto, smanjuju se proračunski prihodi za 6,8 milijardi kuna, a rashodi za 780 milijuna kuna.
Štedi se na udžbenicima i prijevozu učenika
Saborska je većina, na prijedlog Vlade, odbila dva amandmana koja su podnesena na rebalans, a kojima je HDSSB tražio da se od 800 milijuna kuna koliko se namjerava dodijeliti brodogradnji te HŽ-u, 400 milijuna kuna izdvoji za seljake - po 200 milijuna kuna za ratare i seljake.
Nakon što je Saboru predložio da odbije amandmane, ministar financija Ivan Šuker kazao je da će to pitanje biti riješeno trećim rebalansom koji je u izradi.
Uz rebalans, Sabor je izglasao i nekoliko zakona kojima Vlada planira proračunske uštede. Izmijenjen je Zakon o udžbenicima te o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, kojima se odustaje od besplatnih udžbenika i prijevoza za učenike osnovnih i srednjih škola. No, ostavlja se mogućnost da Vlada, sukladno raspoloživim sredstvima, intervenira za socijalno ugrožene skupine.
Pooštreni uvjeti za umirovljenje
Zakonom o smanjenju mirovina određenih prema Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika, bivšim se državnim dužnosnicima - zastupnicima, članovima vlade, ustavnim sucima i glavnom državnom revizoru - mirovine od kolovoza smanjuju za 10 posto. Takve mirovine prima 479 bivših dužnosnika, a prosječna mirovina im je u lipnju iznosila 10.453 kuna.
Sabor je izmijenio i Zakon o pravima i dužnostima zastupnika, kojim se pooštravaju uvjeti za saborsku mirovinu. Tako će sada zastupnici za umirovljenje morati imati četiri, umjesto dosadašnje dvije godine zastupničke dužnosti, a povećana je i duljina ukupnog staža potrebnog za stjecanje zastupničke mirovine (s 20 na 25 godina) te starosna granica (za muškarce s 55 na 60 godina, a za žene s 50 na 55 godina). (Hina)