Dok su cijene nekretnina rasle dužnici su na temelju te vrijednosti dizali kredite za otplatu dugova
Većina američkih ekonomista slaže se da je trenutna recesija u Sjedinjenim Američkim Državama najgora u proteklih šest desetljeća, a značajna većina njih drži da su sadašnju recesiju više uzrokovali građani nego kompanije.
Utemeljitelj neprofitne organizacije Responsible Debt Relief Institute, Robert Manning, ističe kako se recesija povezuje s pozajmljivanjem novca građanima, a "Amerikanci su došli do povijesno visoke i još nezabilježene razine potrošačkog duga".
Nadoknađivali razliku u plaći
Mannig tvrdi da je povećanje razine pozajmljivanja građana bilo uvjetovano stvarnim padom plaća od oko dva i pol do tri posto od 2001. godine te da su građani nadoknađivali razliku kroz laki pristup relativno jeftinim kreditima.
Međutim, kamatne stope su počele rasti, a s njima i mjesečne rate. Neki stručnjaci slažu se da su potrošači na početku te "zlatne ere" bili zbunjeni ponudom banaka, pa je njihovo nepoznavanje onoga što su uzimali dovelo do loših financijskih odluka.
Vrijednost kuće kao jamstvo
Kad su cijene nekretnina počele padati, sustav se urušio. Dobrim dijelom i zbog toga što su Amerikanci, u vrijeme visokih cijena nekretnina, na temelju povećane vrijednosti njihove kuće dizali kredite kojima su otplaćivali ostala dugovanja.
U vrlo kratkom roku, kriza je navela mnoge Amerikance da poduzmu korak o kojem nisu nikada razmišljali – proglase osobni bankrot. Tako se u prvih šest mjeseci ove godine broj bankrota građana povećao za 37 posto u odnosu na lani.
Bankrot srednjeg sloja
Utemeljiteljica neprofitne organizacije Institute for Financial Literacy, Leslie Linfield ukazuje na demografske promjene među građanima koji proglašavaju bankrot.
"Kad vidite da bankrot proglašavaju ljudi s višom zaradom, višim obrazovanjem, oženjeni, oni koji su samostalno zaposleni, onda to govori da se bankrotu sve više okreću građani iz srednjeg sloja", naglašava Linfield.
Inače, zbog promjena u zakonu o bankrotu iz 2005. godine, oni koji proglase bankrot moraju pohađati dva sata tečaja o financijama. Njima se dopušta da zadrže određenu imovinu, najveći dio imovine odlazi kreditorima, a građani se oslobađa od duga. (V. K.)
Izvor:
VoA