Za rješavanje jednostavnog spora zbog neplaćanja potrebno je odraditi ukupno 38 postupaka i utrošiti 561 dan
U Republici Hrvatskoj stečajni postupci nad društvom s ograničenom odgovornošću traju 3,1 godinu, slično kao i u tranzicijskim zemljama. Međutim, Svjetska banka je u svome posljednjem istraživanju o konvergenciji s EU skrenula pažnju i na visoke troškove zatvaranja poduzeća te komplicirane postupke.
U gospodarstvima OECD-a, napominju stečaj završava za 1,7 godina, a Irskoj, zemlji s najbržim stečajnim sustavom, za tri mjeseca. Jedan od razloga sporog procesa zatvaranja tvrtki u Hrvatskoj je i oslanjanje na sudove te golem broj nagomilanih, neriješenih, predmeta, piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu.
Dvostruko viši troškovi
"Da bi poduzetnici u RH zatvorili poduzeće, trebaju se odreći 15 posto ukupne stečajne mase radi pokrivanja sudskih pristojbi, troškova odvjetnika i računovođa, što je nešto iznad regionalnog prosjeka od 13,7 posto. U zemljama OECD-a ti su troškovi dvostruko niži i iznose 7,5 posto vrijednosti stečajne mase", navodi Svjetska banka.
Također, niska je i stopa povrata vjerovnicima iz stečajne mase, koja iznosi 30,5 posto. Stopa povrata predstavlja iznos koji vjerovnici naplaćuju putem stečajnog postupka ili postupka nesolventnosti. Prosječna je stopa povrata u Japanu iznosi 92,5, a zemljama OECD-a 68 posto.
Neučinkovitost sustava
Unatoč tome što je hrvatska vlada reformirala stečajni postupak te 2006. prihvatila zakonske izmjene, Svjetska banka uočava da zakonodavne reforme još nisu pretočene u učinkovitiji stečajni postupak. Hrvatski, pak, pravosudni sustav smatra se izrazito neučinkovitim.
Trenutačno je stanje u sudstvu obilježeno velikim brojem predmeta koji su se nagomilali prethodnih godina, a 2008. godine bilo je 887.000 predmeta, od čega 307.000 prekršajnih. Za rješavanje jednostavnog spora zbog neplaćanja potrebno je odraditi ukupno 38 postupaka i utrošiti 561 dan, što premašuje prosjeke zemalja OECD-a od 463 dana.
Iako su troškovi provedbe ugovora u Hrvatskoj prilično niski prema međunarodnim standardima, mali broj trgovačkih društava smatra da si to može priuštiti. Naime, rješavanje spora zbog neplaćanja u Hrvatskoj jeftinije nego u zemljama EU ili regijama Europe i Središnje Azije (24 posto), i prosječno iznosi 13,8 posto tražbine. Također, poduzetnici su u anketi Svjetske banke istaknuli da su visoke odvjetničke naknade najveća prepreka pristupu pravosuđu, a samo ih 12 posto smatra da si može rješavanje poslovnog spora preko sudova. (V. K.)
Izvor:
Večernji list