Studenti okupljeni u Nezavisnu studentsku inicijativu protive se prijedloga ministra Fuchsa i ne idu u prosvjed s HUS-om
I dok dio studenata pozdravlja prijedlog ministra obrazovanja Radovana Fuchsa da besplatno studirati mogu svi koji preddiplomski trogodišnji studij završe u roku od maksimalno četiri godine, drugi dio protivi se takvom prijedlogu.
Najglasniji protivnici su studenti okupljeni u Nezavisnu studentsku inicijativu, koja se proslavila nakon blokade Filozofskog fakulteta i koja i dalje inzistira na tome da studiranje bude besplatno onoliko dugo koliko traju i studentska prava, piše Petra Maretić Žonja u Večernjem listu. Prevedeno u godine, to bi značilo da svaki student ima pravo na račun poreznih obveznika preddiplomski studij završiti u roku od pet godina, odnosno imao bi pravo studijsku godinu pasti dva puta.
Kako odgovoriti?
"Ništa što u sustavu bez plaćanja ima veze s plaćanjem nas ne zanima", izričiti su u Nezavisnoj studentskoj inicijativi. Trenutno su više zaokupljeni akcijom kojom će se pobuniti protiv ministrova prijedloga – je li im bolje prosvjedovati ili ponovno blokirati fakultete. Potporu Studentskog zbora neće imati, ali budući da je nikada nisu ni imali, vjerojatno im neće nedostajati. S druge strane, predsjednik zagrebačkoga Studentskog zbora Ivan Bota ističe da je njima prijedlog ministra Fuchsa prihvatljiv.
"Mislimo da je pošteno dopustiti studentu da padne jednu godinu i ipak studira besplatno. Više od toga nerealno je očekivati", kaže Bota.
I dok studenti razbijaju glavu pitanjem koliko se dugo može studirati besplatno, za dekana Pravnog fakulteta Josipa Kregara ni jedan od tih modela nije kvalitetan.
Potrebne dorade
"U sustavu koji predlaže ministar važno je samo vrijeme. I studirati dok god postoje studentska prava također je destimulirajuće. Oba prijedloga mogla bi završiti smanjenjem upisnih kvota. Zato smatram da je u kriterije potrebno uključiti i ocjene", zaključuje Kregar.
Prijedlog ministra Fuchsa pozdravlja i rektor Sveučilišta u Zagrebu, Aleksa Bjeliš koji ipak ističe da bi taj model trebalo doraditi. "Uvjete prema kojima bi se studiralo besplatno svakako treba dorađivati. Uz brzinu studiranja, treba se uzeti u obzir i marljivost, uspješnost…"
"Naravno da oni koji su posebno uspješni trebaju biti nagrađeni. Primjerice, ti studenti trebali bi dobiti stipendije", napominje rektor Bjeliš, za čijeg je mandata na Sveučilištu u Zagrebu uveden tzv. linearni model plaćanja školarina prema kojem naujspješniji studiraju besplatno, a oni najmanje uspješni na prijamnom ispitu, plaćaju maksimalan iznos.
Podrška radnicima
Iako su se studenti okupljeni u Nezavisnu studentsku inicijativu, prema najavama, trebali priključiti Hrvatskoj udruzi sindikata (HUS) u zagrebačkom prosvjedu 15. rujna, na sinoćnjem je plenumu zaključeno da se "u ovom trenutku suradnja ne može ostvariti jer uvjeti stavljeni pred HUS nisu ispunjeni".
No, studenti odlučno podržavaju radnike u borbi za njihova prava. Na plenumu su rekli da bi bilo sjajno kad bi radnici organizirali vlastite plenume, pa bi tada studenti s njima mogli izravno komunicirati na međuplenumskoj razini. (V. K.)
Izvor:
Večernji list