Pad potražnje za radnicima u turizmu znatno manji nego u ostalim granama
Konobari, kuhari, recepcionari, pizza majstori te sobarice, i ovog su ljeta bili najtraženiji radnici na Jadranu, a najviše sezonaca tražili su poslodavci u Splitsko-dalmatinskoj, Primorsko-goranskoj, Istarskoj te Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Pokazuju to rezultati akcije "Poslovi u turizmu 2009.", koju je MojPosao, već četvrtu godinu zaredom organizirao u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP), Hrvatskim zavodom za zapošljavanje (HZZ), Hrvatskom turističkom zajednicom (HTZ) te Hrvatskom udrugom hotelijera i restoratera (HUH).
Iako se ove sezone tražilo 30 posto manje radnika nego lani, na portalu MojPosao je u sklopu akcije, oglašeno gotovo 1300 radnih pozicija, od čega 56 posto iz županija na Jadranu.
Engleski jezik najtraženiji
Međutim, potrebno je istaknuti kako je pad potražnje za radnicima u turizmu bio znatno manji nego u ostalim kategorijama, što dokazuje da kriza turizmu nije naštetila u tolikoj mjeri, kao nekim ostalim gospodarskim granama.
U najvećem broj oglašenih radnih mjesta (46 posto) stručna sprema nije bila bitna, dok se u 36 posto slučajeva tražila srednja stručna sprema. Također, za 63 posto radnih mjesta nije se tražilo nikakvo prethodno radno iskustvo, a kada se i tražilo, najčešće je bilo dovoljno jednu do dvije godine radnog iskustva.
Znanje barem jednog stranog jezika bilo je traženo za 45 posto radnih mjesta, dok je znanje rada na računalu bilo traženo u 33 posto oglasa. Poslodavci su u najviše slučajeva tražili znanje engleskog jezika (40 posto), dok se u manjem broju oglasa tražilo znanje njemačkog (16 posto), talijanskog (10 posto) te francuskog jezika (1 posto). Engleski jezik najviše su tražili poslodavci u Splitsko-dalmatinskoj županiji, dok je njemački bio najtraženiji u Primorsko-goranskoj, a talijanski u Istarskoj županiji.
Stalni posao u 41 posto oglasa
Iako su u većini slučajeva poslodavci tražili radnike za rad na određeno vrijeme (74 posto), na 41 posto radnih mjesta radnicima se nudilo i stalno zaposlenje. Istovremeno, 15 posto oglasa bilo je namijenjeno studentima, dok se 7 posto oglasa odnosilo na honorarne poslove.
Zadarska županija prednjači po broju oglasa u kojima se nudilo stalno radno mjesto, dok se u Dubrovačko-neretvanskoj županiji tražilo najviše radnika za rad na određeno vrijeme.
Od ukupnog broja oglasa u turizmu, tek ih se 2 posto odnosilo na radna mjesta u inozemstvu, a najveću potražnju za hrvatskim radnicima pokazali su poslodavci u Crnoj Gori (44 posto oglasa). Tamošnje su tvrtke očito prepoznale potencijal hrvatskih kadrova iz turizma, budući da su svi tražili radnike visoke stručne spreme i to za rad na neodređeno vrijeme (npr. direktor hotela, spa manager i sl.).
Više informacija potražite u rubrici Trendovi na tržištu rada. (V. K.)