Državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić tvrdi da hrvatski nastavnici nemaju najmanju normu
Unatoč najavama o navodnom povećanju norme, tjedno nastavničko opterećenje ostaje isto kada je riječ o nastavi, a norma se mijenja jedino kada je riječ o poslovima nastavnika izvan nastave. Potvrđeno je to i novim pravilnikom o normi rada nastavnika u srednjim školama koji je donio ministar obrazovanja Radovan Fuchs.
Konkretno, srednjoškolskim nastavnicima prvi put u satnicu ulaze poslovi vezani uz unos podataka u e-maticu te dežurstva na nacionalnim ispitima i državnoj maturi, piše Mirela Lilek u Vjesniku.
Glasnogovornik Ministarstva Duje Bonacci objasnio je da je tjedno opterećenje nastavnika i dalje 40 sati ukupno, od čega 20 do 22 sata provode na nastavi, a ostalo na poslovima izvan nastave.
Voditelji centara novih tehnologija
"Bitna je novost što u standardno opterećenje nastavnika, izvan nastavnih poslova ulaze provođenje nacionalnih ispita i državne mature, a prvi put su definirani i poslovi voditelja centara novih tehnologija", kaže Bonacci.
Riječ je naime, o školama koje u svom sastavu imaju centre novih tehnologija, a koje prema rješenju Ministarstva moraju sistematizirati radno mjesto voditelja centra, čije se radno vrijeme vrednuje s najviše 20 sati rada tjedno u okviru radnog vremena od 40 sati. To su nastavnici koji se brinu o popravku opreme i uređaja, nabavljanju alata ili, primjerice, demonstriranju rada novih strojeva i slično.
Tjedna norma neposrednog rada nastavnika hrvatskog jezika i matematike iznosi 20 sati, nastavnika stranog jezika i strukovnih predmeta 21 sat, kao i nastavnika predmeta koji se izvode samo jedan sat na tjedan.
Za nastavnike ostalih predmeta norma je 22 sata u nastavi, dok nastavnici praktične nastave i vježbi imaju 28 sati na tjedan. Najvišu satnicu imaju nastavnici-suradnici u nastavi s učenicima, a ona iznosi između 32 i 36 sati.
Naši 700, ostali manje od 600
Državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić komentirao je kako nije točno da nastavnici u Hrvatskoj imaju manju normu od drugih nastavnika.
"Naš je nastavnik godišnje opterećen sa 770 sati u radu s učenicima, a postoji dobar dio zemalja čiji nastavnici imaju normu rada manju od 600 sati. Zbog toga smo u novom pravilniku ostavili jednaku normu neposrednog rada u nastavi, no dodani su dodatni poslovi, prema potrebama zakona", objasnio je Janjić. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik