Odličan uspjeh dominira u prva četiri razreda osnovne škole, ali znatno slabi upisom u srednju školu
Na temelju općeg uspjeha učenika u osnovnoj školi u prošloj školskoj godini, može se zaključiti da u hrvatskim školama sjedi značaj broj odlikaša. Naime, od oko 365.000 osnovaca odličan uspjeh prošle je godine postiglo njih gotovo 168.000, a vrlo dobar više od 115 tisuća.
Očekivano, najviše je odlikaša u prvom razredu osnovne škole – čak dvije trećine, a sličan rezultat učenici zadrže do kraja četvrtog razreda osnovne škole, piše Irena Kustura u večernjem listu.
No, prelazak u peti razred osnovne škole za mnoge je učenike šok, s obzirom da u tom slučaju opći uspjeh znatno oslabi. U višim razredima osnovne škole samo trećina učenika zadrži petice, što je prema mišljenju pojedinih stručnjaka još vrlo visok postotak koji katkad govori i o blagim kriterijima nastavnika.
Ocjene nije jedini pokazatelj
"Nema opravdanja za toliku poplavu odlikaša, ali tako će biti sve dok ocjena bude glavni ili jedini element pri upisu učenika na fakultete i u srednje škole. Na žalost, tako se ocjeni daje ona uloga koju ona ne može imati. Ocjena nije takav pokazatelj sposobnosti i kompetencija da bi nekome određivala životnu sudbinu", komentirao je profesor Učiteljskog fakulteta Milan Matijević.
On pak nudi dva prijedloga za rješenje problema. "Ne treba iskazivati opći uspjeh na temelju prosječnih ocjena nego za upis u srednju školu uzeti predmete važne za određeni program. Zašto bi nekome život određivala primjerice ocjena iz povijesti, ako on želi matematički smjer. Nitko nije tako svestran da je podjednako odličan u svemu", smatra Matijević. Druga je mogućnost dodavanje ocjeni i opisnih pridjeva te stvaranje "portfolija" svakog učenika kao zbirke dokumenata koji prikazuju njegov napredak, razvoj i postignuća.
Pritisak zbog gimnazija
Nacionalni projektni menadžer za istraživanje PISA, Michelle Braš Roth također se slaže s time da su ocjene u osnovnoj školi pomalo napuhane, što potvrđuje i podatak da se broj odlikaša smanjuje dolaskom u srednje škole. Naime, petica je u njima nešto više od 15 posto, a dominiraju vrlo dobre i dobre ocjene.
"Nacionalni su testovi pokazali da su te ocjene realne jer među njima i rezultatima postignutim na testiranju nema dramatične razlike", komentira Goran Sirovatka, ravnatelj Centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Sirovatka upozorava da je slika o enormnom broju odlikaša u osnovnim školama stvorena zbog silna pritiska na gimnazije, posebno najelitnije za koje katkad nije dovoljno ni što dijete u svjedodžbi ima samo petice. (V. K.)
Izvor:
Večernji list